Какво би искал/а да потърсиш?

7 от най-добрите бащи в животинското царство

Повечето мъжки индивиди в животинския свят се стремят да създадат възможно най-много наследници, но не участват в отглеждането им. Дори от това правило обаче съществуват изключения. Сред животните има невероятни бащи, които защитават самоотвержено малките си, пазят ги на топло, хранят ги, социализират ги чрез игри и полагат големи грижи за тях и за партньорките си.

Кои са най-добрите бащи сред животните?

Преди време ви запознахме с някои от най-добрите майки в животинското царство. В настоящия материал пък представяме някои от най-отговорните татковци животни:

Планинска горила


Мъжките планински горили са лидери на сплотени семейства. Те закрилят женските и потомството си от заплахи, като понякога им се налага да се борят с други мъжкари, опитващи се да завладеят групата. Мъжкият е отговорен за намирането на храна за цялото семейство, което не е лесна работа, защото горилите могат да изяждат и по 20 кг храна на ден. Бащата прекарва доста време с малките си, помага за адаптацията им по време на отбиването, играе си с тях и ги учи на важни умения за оцеляване в дивата природа.

Императорски пингвин


Мъжките императорски пингвини започват да изпълняват бащинските си задължения много преди тяхното потомство да се появи на бял свят. След като майката снесе яйцето, тя се отправя към морето в търсене на храна. Задача на бащата е да пази яйцето на топло и сигурно през следващите два месеца. Това е много труден период за таткото, който трябва да балансира яйцето и да го предпазва в коремната гънка между краката си. През цялото време той не се храни и почти не мърда, за да не изложи яйцето на опасност. Ако малкото пингвинче се излюпи, преди майката да се е върнала, таткото го храни с бяло млечно вещество, което се отделя от специална жлеза в хранопровода му.

Джуджевидна мармозетка


Джуджевидните мармозетки (или мармозетки джудже) са дребни примати, обитаващи джунглите на Южна Америка. Живеят на малки групи, които се състоят от родителите и няколко потомства. Женските обикновено раждат близнаци, а мъжките им помагат в носенето на бебетата и в грижите за тях, както и в предпазването им от опасности. Другите пооттраснали членове на семейството също се включват в отглеждането на малките.

Полярен вълк


Често наричани още „бели вълци“, тези животни обитават арктическите райони на Северна Америка и Гренландия. Бащите полярни вълци са много грижовни и внимателни към своите партньорки и наследници. Вълците обикновено се свързват в двойка за цял живот, като често само алфа мъжкарят и женската от една глутница се чифтосват. Цялата глутница помага за отглеждането на малките, а бащата е отговорен за охраната на бърлогата и за лова на храна. Вълчетата могат да започнат да пътуват с глутницата, когато са на около пет месеца.

Златист лъвски тамарин


Златистите лъвски тамарини са малки маймуни, които се срещат само в горите по атлантическото крайбрежие на Бразилия. Името им се дължи на червеникавооранжевата козина и дългите косми около лицето и ушите, които образуват характерна грива. При този вид бащата носи бебетата на гърба си в продължение на няколко седмици. Предава ги на майката едно по едно на всеки няколко часа, тя ги кърми и отново му ги връща. На около четириседмична възраст малките могат да започнат да приемат и друга храна. Една от задачите на таткото е да бели и мачка банани и да храни с тях малките маймунки.
 

Розово фламинго


При фламингите майката и бащата си поделят поравно родителската отговорност. И двамата помагат за изграждането на гнездото, което отнема няколко седмици. Редуват се да мътят и защитават яйцето близо 30 дни. Малките се хранят с мляко от храносмилателната система и на двамата родители. Така си осигуряват необходимите за растежа и развитието им протеини и мазнини. Обществото на този вид е рядък пример за полово равенство в животинското царство.
 

Морско конче


Няма как да пропуснем единствения вид (наред с листовидните морски дракони), при който мъжкият забременява и ражда. След сложен ритуал на ухажване женското морско конче прехвърля яйцата в торбичката на мъжкия, където те се оплождат. Бременността може да трае между две и четири седмици. В края ѝ се появяват силни мускулни контракции и бащата изхвърля в околната вода от няколко десетки до 1000 (понякога и повече) напълно оформени малки морски кончета. След това потомството трябва да се грижи само за себе си.


Снимки: WWF, Shutterstock


Прочетете още:


Абонирайте се за електронния бюлетин на WWF България
© Shutterstock
Златист лъвски тамарин с малки. Снимка: Shutterstock