Какво би искал/а да потърсиш?

Сватба в гората – полезни съвети за младоженци


Търсите красиво място за сватба? Е, гората несъмнено е едно от най-хубавите.
Церемония сред високи, царствени дървета, нежно шумолене на листа и птичи песни би била вълшебно преживяване.

Горската сватба ще ви позволи да се свържете с природата, докато празнувате любовта си. Организирането ѝ обаче изисква внимателна подготовка. В този материал даваме някои насоки, които ще помогнат голямото събитие да мине гладко и в хармонична атмосфера.

Съвети за сватба в гората

Естествената красота на гората наистина е прекрасен фон за вашия специален ден. Тя създава специфично усещане за спокойствие и романтика, което не може да бъде пресъздадено в традиционна закрита зала. Част от препоръките по-долу обаче са валидни не само за горска сватба, а за всяка сватба на открито, независимо дали е на плажа, в парка или другаде.

1. Изберете място, където е позволена човешка дейност

Намирането на подходяща локация е ключът към мечтаната горска сватба. Нещо важно -  уверете се, че сте избрали място, на което е позволено да се провеждат събития. Не във всички защитени територии например това е така. В някои от тях, като резерватите, които са с най-строга защита, човешките дейности са забранени с малки изключения.

Проверете дали харесаното от вас място присъства в Регистъра на защитените територии и защитените зони на България и какъв е режимът на дейностите в него: https://eea.government.bg/zpo/bg/

Още информация по темата: Защитени територии и защитени зони – що е то?


Най-важен е изборът на локация. Снимка: Pexels

2. Наредби, разрешителни, безопасност

Проучете дали е необходимо специално разрешително от общината за провеждане на събитие на избраното място. Често се налага подобни разрешителни да се извадят доста по-рано. Запознайте се със съответните наредби и изисквания за сигурност (например наредба за пожарната безопасност, за нивата на шум, насоки за управление на отпадъците и т.н.) и ги спазвайте без изключения.

Не палете огън в гората! Никаква атракция по време на церемонията не оправдава риска от подобно опасно действие.

3. Пазете гората

Опитайте се да сведете отпечатъка си върху околната среда до минимум. Празнувайте осъзнато и отделете достатъчно време и ресурс за почистване на всякакви отпадъци и следи в последствие. Гората и нейната екосистема трябва да бъдат опазени. Вашата сватба е прекрасно положително събитие – нека за гората то да не се превръща в негативно такова. 

4. Съобразете се със сезона

При всяка сватба на открито най-големият риск е времето. Не забравяйте да оцените сезонните промени и климатичните особености на локацията. Това ще ви помогне да определите най-подходящия период на годината за вашата сватба. Добре е да имате и план Б в случай на внезапен проливен дъжд – например зала в близко населено място, хижа или др.


Есента също е подходящ сезон за горска сватба. Снимка: Pexels

5. Кажете „да“ на устойчивостта

Направете екологични избори в процеса на планиране на сватбата. Изберете покани от рециклирана хартия (или дигитални), с дизайни на горска тематика – сложни шарки на листа, акварелни пейзажи, флорални мотиви.

Включете продукти от местни производители в менюто. За спомен от деня пригответе „устойчиви“ подаръчета за гостите – пакетчета със семена, ръчно изработени сапуни от натурални съставки, бурканчета мед от местен пчелар, растения в саксия.

6. Горска тема в декорацията

Когато става въпрос за декор на горска сватба, по-малкото е повече. Естественият чар на природата трябва да заема централно място, а украсите да служат като фини допълнения, вместо като преобладаващи точки на фокус.

Заложете на дървени столове и маси (ако приемът ще е на открито) с покривки от лен. Обозначете местата на гостите, като напишете имената им върху поставки от устойчиво произведена дървесина, листа или камъни. Включете шишарки, клонки, сухи листа или мъх като декоративни акценти. Сложете букети от горски цветя в керамични вази или нетрадиционни съдове, например фенери.


Най-красивите украси идват от природата. Снимка: Unsplash

Можете да поставите лампички или отново фенери по дърветата наоколо за още по-романтична атмосфера, но не забравяйте да ги приберете след това. Съветваме ви да не палите свещи поради опасността от разгаряне на пожар. 

Една оригинална идея – сложете стрелки, насочващи към мястото на сватбата, като на всяка от тях е изписан цитат за красотата на гората или пък фраза, описваща вашата любов.

По отношение на музиката, в горска среда ще е по-подходящо да заложите на струнен квартет или акустични изпълнения, вместо на DJ.  


Горските сватби нямат нужда от твърде много украси. Снимка: Unsplash

7. Искате да засадите дръвче? Обмислете го внимателно

Много двойки решават да засадят дърво в деня на сватбата си като символ на новото начало.

WWF България подчертава, че от залесяванията има смисъл само когато са извършени по правилния начин. Те трябва да се правят единствено с местни видове, характерни за района. Необходимо е за фиданката да се полагат грижи и след поставянето ѝ в почвата.

Прочетете кои са подходящите дървесни видове за залесявания и гледайте това видео, в което показваме как се засаждат дървета.

8. Сватба с кауза – добро дело за гората

Какво може да направи вашата горска сватба още по-специална? Благородната кауза.

По традицията гостите на сватбата носят букети за булката. В суматохата обаче тя често не успява да им се порадва.

Скъпи младоженци, включете се в сватбената кампания на WWF България и призовете гостите ви да дарят парите, предвидени за букет, за опазване на горите в България. За целта ще ви предоставим дарителска кутия и помощни материали. Разбира се, за вас също ще има сватбен подарък от WWF.

Научете повече и се включете в сватбената кампания тук: SVATBA.SPASETEDIVATAPRIRODA.BG



Прочетете още: