The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Много от тези фактори оказаха влияние и върху работата на WWF България. Но това не ни е разколебало дори за секунда. „Лесно“ никога не е била дума, която може да се използва за опазването на околната среда. Но „възможно“, „значимо“, „удовлетворяващо“ са.
През изминалата година постигнахме множество успехи за природата, но и за хората, защото мисията ни е те да съществуват в хармония. С гордост представяме част от нашите постижения:
- Подготвихме и подадохме предложения за обявяване на 10 нови защитени територии
Сега решението е в ръцете на МОСВ, като до момента ведомството е отправило няколко поясняващи въпроса. WWF България ще продължи да призовава посочените територии да бъдат обявени за защитени.
- Публикувахме мащабен доклад за незаконния дърводобив в България
Незаконният дърводобив продължава да бъде изключително сериозен проблем. Снимка: WWF
Половината от привидно законния дърводобив пък е извършван при нарушения на законите за горите, околната среда, биологичното разнообразие и защитените територии. Докладът привлече огромен медиен интерес и провокира множество дискусии по темата.
Още за него: Над ¼ от дърводобива у нас е незаконен, алармира нов доклад на WWF
- Съдебни победи в защита на горите
Усилията на WWF България допринесоха и за това Върховният административен съд (ВАС) да остави в сила окончателното си решение срещу провеждането на санитарни и принудителни сечи в Национален парк „Пирин“. Решението дойде след опит на МОСВ да поиска отмяна на окончателното решение на ВАС, с което разрешението за тези сечи, издадено от министерството, беше отменено като незаконосъобразно.
В пореден съдебен успех за WWF ВАС отмени окончателно 46 самостоятелни разпоредби на Наредба №8 за сечите в горите. Победата внесе ред и законност при провеждане на горските сечи.
* „Почистване“ в случая включва изсичане на крайречни гори, в това число и хабитати по директива 92/43, и изземване на около 200 000 м3 инертни материали. Това създава рискове за гората, създадена от WWF край град Стамболийски, както и за мостове и други съоръжения, и е абсолютно ненужно. Още по темата: Съдебна победа на WWF съхрани горски местообитания край Марица
- Грижите ни за гората край град Стамболийски дадоха добри резултати
Още за партньорството ни с EVN: Заедно за природата
- Съдействахме за провеждането на полезни обучения
По време на обучение по първа помощ. Снимка: WWF
През месеците преди това WWF съдейства за провеждането на серия от обучения за дърводобивните фирми и по-специално за бригадите, извършващи сеч на терен, както и за горски служители, отговарящи за дърводобива. Целта беше да се подобри теренното прилагане на правилата за сертифицираните гори, които включват повече безопасност за секачите и по-малко увреждане на оставащите дървета и други важни за гората елементи.
WWF и ЮЦДП проведоха и обучение за редките птици, които трябва да се опазват в горите със сертификат за устойчиво стопанисване FSC (Forest Stewardship Council). То протече в рамките на четири дни и включваше лекции и теренни наблюдения. Общо 87 горски служители си припомниха изискванията за опазване на птиците при отговорното стопанисване на гори.
- В сътрудничество с ЮЗДП ДП създадохме първа по рода си изложба, проследяваща процеса по зараждане на една гора
През изминалата година изложбата бе показана в София, Бургас и Русе, а през 2024 г. ще бъде в Пловдив и Благоевград.
Още по темата: WWF ви кани на изложбата „Чудесата на природата: от семе до гора“
- Допринесохме за сформиране на нов сектор за борба с престъпленията срещу дивата природа
- Спасителни акции за мечетата Никола, Анета и Михаил
Мечетата Никола, Анета и Михаил в Гърция. Снимка: „Арктурос“
WWF България организира специална фондонабирателна инициатива за мечетата. Стотици хора се отзоваха и дариха близо 14 000 лева за рехабилитацията на животните. Необходими са обаче още 10 000 лева за дейности около връщането им в дивата природа в България и проследяване на адаптацията им.
Вижте как можете да помогнете на мечетата ТУК.
- Работихме усилено за превенция на конфликта човек - мечка
В обширен материал подготвихме и отговори на най-често задаваните въпроси по темата за мечките в България. Направихме и редица предложения за мерки, които да бъдат включени в актуализирания национален план за действие за мечката и да спомогнат за намаляване на конфликтите.
Още информация: Щети от мечка - причини, предпазни мерки, обезщетения; Увеличава ли се наистина популацията и други важни за мечките в България
- Оказахме съдействие при множество сигнали за мечки
По-голямата част от сигналите бяха от Северна България: 31 сигнала от област Габрово, 19 от област Ловеч и 11 от Софийска област (от села в землищата на Витоша, Люлин, Верила и Вискяр планина). Това показва огромната нужда от спешен екип за действие при ситуации с мечки и в Северна България. Такъв вече съществува в Южна България, към Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян (РИОСВ - Смолян).
WWF България призовава за създаването на спешни екипи за териториите на Северна България (с център Габрово) и Западна България (с център Благоевград), които заедно с екипа в Родопите да извършват дейности, свързани с прогонване и преместване на мечки, както и регистрация на щети и други дейности за намаляване и превенция на конфликти.
Членове на Спасителния мечешки отряд на WWF извършват важни измервания преди преместването на мечка, която навлизаше в населени места в Габровско. Снимка: Камен Коларов
През изминалата година експертите на WWF раздадоха и оказаха съдействие при монтаж на 37 електропастира: 11 в област Ловеч, 11 в област Смолян, 8 в област Габрово, 5 в Софийска област и 2 на други места в страната.
Още по темата: Защо и как да използваме електрически огради
- Проведохме обучения по темата за престъпленията срещу природата
Заедно с РИОСВ - Смолян организирахме и обучение за служители на Регионална дирекция по горите – Смолян и на държавни горски и ловни стопанства, които запознахме с особеностите при разпознаването, оценката и описването на щети, причинени от едри хищници.
Също така проведохме онлайн семинар с експерти от WWF от Централна и Източна Европа, по време на който обменихме опит за техниките за обезопасяване на имущество срещу мечки.
- Спомогнахме за подобряване на Националния план за действие за мечката
- Открихме бебета есетри
Две от откритите есетрички. Снимка: WWF
През лятото продължихме и нашите хидрографски проучвания със сонар на дъното на Дунав. Фокусът беше върху есетрови хабитати, но и върху изследване на места в реката, където се извършва драгиране. Целта беше да се провери доколко двете се припокриват. Анализирането на информацията продължава.
- Нови данни за бракониерството на есетри
Още по темата: Бракониерството е сред основните заплахи за есетрите в Долен Дунав, сочи анализ на WWF
- Наши предложения бяха включени в актуализирания План за управление на риска от наводнения
- Прието бе и предложението ни за задължителни разходомери във водните проекти по Оперативна програма „Околна среда“
- Доразвихме концепция за възстановяване на влажна зона по река Искър
Вижте повече за концепцията за участък от река Искър в това ВИДЕО
- Ефективна застъпническата дейност по отношение на важни климатични политики
Продължаваме да работим в комисии към Министерство на енергетиката в рамките на процеса за актуализация на Интегрирания план за енергетика и климат и новата Стратегия за устойчиво енергийно развитие. Работим за по-висока амбиция за декарбонизация, енергиен преход, справедлив за хората от въглищните райони, извеждане на домакинствата от енергийна бедност, както и екологично устойчиво развитие на възобновяемите енергийни източници в България.
- Проведохме успешна климатична конференция
Кадър от един от панелите на конференцията. Снимка: WWF
- Разработихме подробен доклад за природно-базираните решения
- Привлякохме внимание към изключително сериозен проблем - енергийната бедност
Още по темата: Скоро у нас ще заработи Социален климатичен фонд
- Навлязохме в света на видеокастите
Партнирахме си с БНР за създаването на видеокаста.
Организирахме две дискусии в ефира на Радио София и един дебат на живо в зала (също излъчван онлайн от WWF и БНР). В тези събития включихме водещите експерти в секторите енергетика, индустрия, транспорт и сгради. Организираме и симулация на COP съвместно с младежката организация към WWF ПанГея.
Гледайте епизодите на видеокаста ТУК
- Развенчахме митовете за биомасата
Още по темата: WWF развенчава осем мита за използването на биомасата за отопление
- Координирахме дискусии и действия във връзка с идеята за създаване на нов природен парк в Западна Стара планина
- Препоръки на WWF България бяха включени в заповедите за обявяване на 4 защитени зони от мрежата „Натура 2000“
- Страхотни младежки идеи се появиха на бял свят благодарение на Panda Labs
Младежите от Panda Labs са изключително вдъхновяващи. Снимка: WWF
През пролетта Panda Labs ще продължи със семестър „Бъдещето на природата“. Младежите между 15 и 25 г. могат да кандидатстват за участие на wwf.bg/pandalabs от 1 февруари до 3 март 2024 г.
- Колегите ни от ПанГея ни накараха да се гордеем с тях
- Финал на първа фаза на още една успешна младежка програма
Поради успехите ѝ програмата получи възможност да продължи през 2024 - 2025 г. Очаквайте повече подробности на нашия сайт.
- Създадохме своя общност във Вайбър
Присъединете се към канала ни във Viber ТУК.
- Срещнахме се със стотици поддръжници на WWF
Кадър от събитието по случай Часа на Земята през 2023 г. Снимка: Георги Ангелов
Стотици хора присъстваха на двете събития и по този начин подкрепиха природозащитната ни дейност. Имаше хубава музика, танци, смях, креативни костюми, но най-ценно за нас беше прякото общуване с толкова много поддръжници на организацията.
В началото на новата година бихме искали от все сърце да благодарим на нашите съмишленици, дарители и партньори! Всички те имат значим принос за постигането на изброените успехи.
През 2024 г. ще продължим да работим за опазването на българската природа с още по-голяма мотивация, любов и отдаденост!
Ако желаете да подкрепите дейността на WWF България, можете да го направите на www.spasetedivatapriroda.bg
© WWF Bulgaria