Какво би искал/а да потърсиш?

10 впечатляващи факта за тигрите

Тигрите са едни от най-обичаните животни в света. Те са най-големите представители на котешкото семейство и са известни със своята сила и красота. От тайгата до гората, от Сибир до Суматра, тигрите играят ключова роля в поддържането на здрави екосистеми. За много народи те са и символ, дълбоко вплетен в културата и традициите им.

За огромно съжаление днес тези великолепни същества са застрашени от изчезване. Бракониерството, загубата на естествените им домове, климатичните промени, незаконната търговия с животни и конфликтите с хората могат да доведат до унищожението им.

Една от най-важните мисии на природозащитната организация WWF в световен мащаб е опазването на тигрите. Работим за нея по различни начини и виждаме положителни резултати. Щастливи сме, че толкова много хора са съпричастни към нашите усилия.

За да защитаваме успешно дивите животни обаче, първо е необходимо да ги познаваме добре. Научете повече за тигрите в този материал.

Любопитни факти за тигрите:

1. Тигри е имало още преди 2 млн. години

В Китай са открити фосили от тигри, които са на близо 2 млн. години!

През последните 100 години обаче броят на тигрите е намалял с 95%. По данни на Глобалния форум за тигрите, част от който е и WWF, към 2023 г. в дивата природа има около 5500 тигъра. Това всъщност е чувствително подобрение в сравнение с предишното преброяване през 2010 г., когато бе установено, че дивите тигри са едва 3200.

2. Индия е дом на най-много диви тигри

През 2023 г. индийското министерство на горите, околната среда и климата съобщи, че поне 3682 тигъра обитават дивата природа на страната. Това прави Индия дом на 75% от дивите тигри в света. Нарастването на популацията е голям успех, имайки предвид че през 70-те години на миналия век бракониерството и загубата на местообитания смъкват броя на индивидите там под 2000.


Популациите на тигрите започват да се възстановяват, но има още много работа за вършене по опазването на вида. Снимка: WWF

3. Няма два тигъра с еднакви ивици

Подобно на човешките пръстови отпечатъци ивиците на всеки тигър са уникални. Това е много полезно при проучванията на числеността на вида, защото отделните животни могат да бъдат идентифицирани именно по техните характерни шарки.

4. Обичат да плуват и бягат бързо

За разлика от повечето свои котешки събратя тигрите обичат водата и са много добри плувци. Често могат да бъдат видени да се разхлаждат в потоци и други водни басейни.

Що се отнася до бягането, тигрите могат да развият до 65 км/ч. Е, не могат да се сравняват с гепардите, но това пак е сериозна скорост за животни с такива размери.


Тигрите обичат да се разхлаждат във водата. Снимка: WWF

5. Тигрите са много разговорливи

Вокалният репертоар на тези котки е огромен – те могат да сумтят, ръмжат, реват, стенат, пуфтят, съскат и пъшкат. Специалистите смятат, че всеки звук се използва за съобщаване на различни неща.

6. Комуникация с уши

Тигрите общуват не само чрез звуци. Тигриците например използват белите петна отзад на ушите си, за да предават важни съобщения на малките си. Когато тигрицата усети опасност, тя свива ушите си. Така малките разбират, че трябва да се отдръпнат или скрият.


Тигрите общуват не само със звуци. Снимка: WWF

7. Едно хранене на седмица

Само едно от всеки десет ловувания е успешно за тигъра. Но пък когато хване голяма плячка, тя може да го държи сит за цяла седмица.

Обикновено тигрите не изяждат плячката си веднага, а я завличат в някое укритие. Ако тигърът иска да се отдалечи за малко, например за да пие вода, той скрива храната си с листа, трева, пръст, дори камъни.

8. Тихи ловци

Тигрите имат меки възглавнички на лапите, които им помагат да се придвижват безшумно. Предпочитат да ловуват сами, като по-често търсят храна през нощта. По време на един лов тигърът може да измине 10 – 20 км разстояние.


Тигрица майка с малкото си. Снимка: WWF

9. Тигърчетата се раждат слепи

Тези мънички снопчета козина трябва да се съсредоточат върху другите си сетива, като например обонянието, за да открият къде в бърлогата са братята, сестрите и майка им. Отварят очи 1 - 2 седмици след раждането си.

Средно на всеки две години тигрите раждат от две до четири малки. Смъртността обаче е висока - около половината от всички малки не достигат зряла възраст.

10. WWF работи за опазването на тигрите в 22 местообитания в Азия

Това са места с разнообразна дива природа. Нашата организация си сътрудничи с местните правителства и общности за възстановяването на популациите на тигри там, където те са бродили в миналото.

Включваме се активно в борбата с бракониерството и незаконната търговия с диви животни и части от тях. Работим за опазване на горите и другите естествени местообитания на тигрите. Не на последно място, застъпваме се за екологични политики, които да окажат дългосрочно положително влияние върху тигрите.  
 

Искаш ли да подкрепиш мисията на WWF за опазване на тигрите? Можеш да го направиш бързо и лесно още сега:

СТАНИ ЗАКРИЛНИК НА ТИГЪР



Прочетете още:
 
© WWF
Тигрите имат ключова роля за поддържане на здравето на екосистемите. Снимка: WWF