The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Ето как да пестим докато опазваме природата около нас
„Статистиката показва, че немалко домакинства у нас изпитват затруднения със заплащането на използваната енергия, което експертите в сектора определят като „енергийна бедност“. През 2020 г. над една пета от българите са имали просрочени задължения по сметки за комунални услуги, а 27,5% от анкетираните домакинства споделят, че не са в състояние да поддържат дома си адекватно топъл – стойност 3,5 пъти по-висока от средната за Европейския съюз. И това при положение, че крайното енергийно потребление на човек в България изостава близо два пъти от средните нива на ЕС“, коментира Апостол Дянков ръководител на програма „Климат и енергия“ във WWF.
С мисъл за горите
До скоро не подлагахме под съмнение, че от енергийна гледна точка използването на биомаса от дървесина е по-евтин и екологично чист вариант в сравнение с изкопаемите горива. Това наистина е така, но само ако са спазени няколко важни условия, като използването на сухи дърва, както и на ефективни отоплителни печки. В противен случай, вредите върху здравето ни и върху околната среда могат да бъдат не по-малко сериозни. Не можем да си позволим и да изсичаме безразборно горите за енергийни нужди, защото рискуваме да влошим последиците за климата, за екосистемите, както и за всички нас, които зависим от тях.
WWF съветва как да бъдем по-ефективни
Природата щедро ни предоставя ресурси като биомасата и редица екосистемни услуги, за нейна сметка. Необходимо е обаче да ги използваме разумно и ефективно, за да запазим както нейната красота и функционалност, така и нашето собствено здраве и финанси. Първото, което можем да направим, е да използваме домакинските уреди още по-рационално: така че хем да получаваме нужната енергия, хем да щадим природата и не на последно място – да намалим разходите си. Ето и някои лесни за изпълнение съвети от експертите на WWF:
- Настройването на бойлера на оптималните 50-55°С намалява разхода на електроенергия. Промяната на подгряващата температура само с 5 градуса може да спести до 10% електрически ресурс.
- Използването на пералнята на ниски температури пести ток. Загряването на водата използва 90% от изразходваната енергия.
- Водоспестяващи душови разпръскватели могат да намалят чувствително разхода на вода и енергия за затоплянето ѝ. С инвестиция до 20 лв. двама души могат да спестят 12,5 м³ вода и до 400 кВтч електроенергия, равняващи се на около 100 лв. годишно.
Ние сме тези, които могат най-силно да повлияят на заобикалящия ни свят и да помогнат на природата да запази силата и красотата си.
Разгледайте кампанията на WWF България „Енергийната ефективност си струва“ и разберете как да пестите във всяка стая от дома си – докато готвите, докато се къпете или докато се грижите за домакинството.
------------------------------
Кампанията "Енергийната ефективност си струва" е инициирана по два проекта - Биоскрийн и Био Баланс.
Проектът Bio Screen се изпълнява от офисите на WWF в България, Румъния и Унгария, Енергийна агенция Пловдив и Фондация за регионално политическо сътрудничество в енергетиката и инфраструктурата, Унгария (REKK Foundation) с подкрепата на Германското федерално министерство на околната среда и програма EUKI.
Проектът Bio-Balance e финансиран по Програма LIFE за управление и информация, свързани с климата. Той ще надгради резултатите, постигнати по проекта Bio Screen. Проектът се изпълнява в партньорство с офисите на Habitat for Humanity в България, Румъния и Унгария.