Какво би искал/а да потърсиш?

Ще бъдат ли екологични Олимпийските игри в Токио?

WWF-Япония призова Международния олимпийски комитет да проследи подготовката на събитието

Точно шест месеца остават до откриването на XXXII-ите летни Олимпийски игри в Токио. И докато светът тръпне в очакване на първото голямо спортно събитие за десетилетието, природозащитната организация WWF повдига сериозни въпроси за това доколко са устойчиви материалите, използвани при неговата организация.
 
„Първоначалната идея беше да превърнем Олимпиадата в Токио в пример за еклогично събитие. Но имайки предвид как стоят нещата половин година преди откриването, изглежда, че изоставаме много от този план“, коментира ръководителят на WWF-Япония Рон Цуцуи. Комитетът, отговорен за протоколите за снабдяване със стоки като дървен материал, морски продукти, хартия и палмово масло, финализира стандарти, които са далеч под най-добрите световни практики, и съвсем не са подходящи за събитие от мащаба на Олимпийските игри.“
 
Освен ниските стандарти за устойчивост, WWF е притеснен и от факта, че Организационният комитет на Олимпийските и Параолимпийските игри в Токио не е взел под внимание и съветите на Работната група от експерти, създадена специално да консултира подготовката на събитието. „Като активен член на Работната група и като представител на природозащитна организация, ангажирана с опазването на планетата, почувствах, че нямам друг избор, освен да изпратя писмо до Международния олимпийски комитет (МОК), в което да изразя сериозните си опасения“, допълни още Цуцуи.
 
Писмото на WWF съдържа две основни искания към Международния олимпийски комитет:
 
1. да инструктира Организационния комитет на Олимпийските и Параолимпийските игри в Токио да оповести резултатите от обществените поръчки и да проследи произхода на сертификатите на всички стоки, закупени за Олимпиадата;
 
2. да извърши независима проверка и да публикува резултатите в доклад до края на 2020 г.
 
„Като страна домакин на Олимпийските игри, Япония носи отговорност да осигури всичко необходимо за протичането им по един устойчив начин“, категоричен е Цуцуи. „Ако не успеем да се справим с това, какво ще завещаем на бъдещите Олимпиади и какъв пример ще дадем на японското общество?“
 
Генералният директор на WWF Марко Ламбертини подкрепи твърденията на WWF-Япония:

„Планетата ни е застрашена както никога досега и хората, особено младите, са притеснени от катастрофалното въздействие на човешката дейност върху нея. Общности от цял свят ни прирозават и изискват от нас да реагираме адекватно на бедственото положение, предизвикано от климатичните промени и загубата на дива природа. Събития от ранга на Олимпийските игри носят отговорността да бъдат пример и вдъхновение както за други събития, така и за милионите хора по света, които ще ги гледат. В този критичен за планетата момент организаторите на Олимпиадата трябва да приложат най-амбициозните и устойчиви практики във всяка една сфера на тяхната дейност.“

Олимпийските игри ще се проведат в Токио между 24-и юли и 9-и август. Очаква се участие в тях да вземат над 11 000 атлети, които ще премерят сили в 50 различни дисциплини. Стотици милиони души от 200 държави ще следят изявите на своите представители от малкия екран. Затова примерът, който Олимпиадата в Токио ще даде на любителите на спорта, е от огромно значение.
© Michel Gunther, WWF
Токио посреща лятната Олимпиада след броени месеци