Какво би искал/а да потърсиш?

С какво се хранят кафявите мечки?

Мнозина си мислят, че знаят отговора на въпроса от заглавието. Голямото количество погрешни твърдения и коментари в публичното пространство обаче показва, че не е съвсем така. Някои хора цитират митове, други пък са изградили представите си на база детски книжки и народни приказки. Чрез настоящия материал ще се постараем да внесем повече яснота по темата.

Какво ядат мечките?

Всичко. Кафявите мечки са всеядни животни. Тяхното меню се променя значително в зависимост от сезона и географските условия.

В началото на пролетта мечката търси остатъци от жълъди, стъбла и корени от тревни и луковични растения. Обръща камъни и изравя дупки, за да намери безгръбначни животни и дребни гризачи. Посещава старите гори в търсене на паднали и гниещи дървета, за да си достави протеин от ларвите на различни насекоми и разравя мравуняци за яйца на мравки. 

С увеличаване на разнообразието от растителна храна през лятото мечката се ориентира към овощни дървета и горски плодове - малини, къпини. Дивите ягоди са ѝ любими, както и дивите череши. Много обича и мед.



В късна есен мечките се подготвят за зимен сън, търсейки богатите на калории жълъди от бук и дъб, шипки, сочни треви и корени, диви ябълки и круши.

Яде ли мечката месо?

Кафявата мечка е хищник и не отказва месо. Основната част от храната, която приема, обаче е растителна. Набавя си доста от протеините от насекоми, като разравя мравуняци или обръща изгнили дънери, в които намира ларви на различни видове бръмбари.

През пролетта, когато храната все още е оскъдна, мечката се храни и с умрели през зимата животни. Стомахът ѝ е достатъчно устойчив, за да смели всички патогени (бактерии, вируси и плазмиди, пренасящи болести – бел.ред), съдържащи се в тях. По този начин тя спомага за ограничаването на разпространението на опасни болести, включително африканската чума по свинете. Това е една от големите ѝ ползи за природата.

Мечките рядко убиват сами плячката си, но все пак това също се случва понякога. То обаче не ги прави лоши или зли – просто е част от тяхната природа и борбата им за оцеляване.

Кога мечката се приближава до населени места, за да търси храна?

В периоди, когато естествената храна на мечките е малко и няма изобилие в горите и планините, отделни индивиди могат да се приближат до населени места в търсене на храна. Не е изключено да разрушат кошери, да похапнат царевица в нивите и дори да нападнат домашни животни. В тези случаи спрямо мечката трябва да се приложи специфичен подход, съобразен с конкретната ситуация.
 

Има ли достатъчно храна за мечките в България?

Отговорът е различен в различните години, защото обилието от храна варира според условията. Едно обаче е ясно – климатичните промени влияят изключително негативно и правят количествата храна за дивите животни много несигурни.



За да намират мечките достатъчно храна, те трябва да могат да се придвижват спокойно от едно място на друго. А за тази цел са нужни функциониращи екологични коридори.

В момента ние от WWF България, заедно с партньори от няколко други държави, работим по проект на име ForestConnect. Той има за цел именно да опази и възстанови екологичните коридори за едрите хищници (като кафявата мечка) в Стара планина, Карпатите и Динарските планини.

Междувременно си партнираме и с гръцката природозащитна организация Callisto по друг проект, наречен Connecting People & Wildlife in the Balkan Green Belt. В неговите рамки проучваме свързаността на местообитанията на мечките и други големи бозайници в граничната зона между планината Орвилос/Славянка и най-западната точка на Родопите.

Трябва ли да се дава храна на мечките?

Не! Многократно сме призовавали и ще го направим отново:
 

Не хранете дивите животни! Подхвърлянето на храна е абсолютно забранено! То може да бъде вредно и опасно и за животните, и за вас! Мечките в дивата природа не са домашни любимци, не са обекти за селфита, не са там за забавлението на хората!

Препоръчително е близкият досег с дивите животни да бъде избягван. Те трябва да бъдат оставени на спокойствие в тяхната естествена среда. 
 

Помогнете на мечките в България

Кафявите мечки са застрашен и защитен вид в България, който е включен в Червената книга. Въпреки това всяка година огромен брой мечки стават жертви на бракониери или губят своите местообитания.

От 2020 г. WWF България започна да прилага програма за опазване на мечките и намаляване на конфликта им с хората. Създадохме Спасителния мечешки отряд, който помага на мечки в беда и на малки мечета, останали сирачета, след като майките им са били убити от бракониери.



Спасителният мечешки отряд се нуждае от специализирана техника, пособия, екипировка, за да върши успешно своята работа.
 Става дума за неща, които са неразделна част от работата на терен и спомагат да се опазят животът и здравето и на хората, и на мечките.

За да осигуряваме тези пособия, ни е необходима подкрепата на всички, които милеят за дивите животни в България. Нека заедно създадем едно по-добро бъдеще за животните и за хората!


АБОНИРАЙ СЕ С МЕСЕЧНО ДАРЕНИЕ КЪМ WWF И НИ ПОМАГАЙ ДА ОПАЗВАМЕ КАФЯВИТЕ МЕЧКИ В БЪЛГАРИЯ
 
© Shutterstock
Менюто на кафявите мечки варира според сезона и географските условия. Снимка: Shutterstock