The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Те ще провеждат инициативи за промяна на средата на живот в своите градове
Тридесет ученици от Перник и Кюстендил се включиха в образователен младежки лагер, организиран от природозащитната организация WWF. Събитието, в което взеха участие също местни учители, членове на младежката структура към WWF - ПанГея, както и представители на Асоциацията по дебати, се състоя в Града на черешите в рамките на проект Power Up! по програма Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV). След лагера младите хора приеха предизвикателството на WWF да организират инициативи и дебати по наболели екологични казуси в родните си градове.
Ден 1

Събитието беше официално открито с посещение в община Кюстендил, където Лилия Аракчиева, ръководител на програма „Младежка ангажираност, образование и иновации” във WWF, приветства участниците, а заместник-кметът инж. Росица Плачкова ги призова да бъдат активни в подобряването на средата на живот и да подхождат с лично отношение към екологичните въпроси. Младежите имаха невероятната възможност да се запознаят отвътре с екологичните политики и проекти на Общината. Освен това им беше представена дейността на Международния младежки център в Перник, както и работната програма на този в Кюстендил, който ще отвори врати съвсем скоро.
С много енергия и ентусиазъм учениците се включиха в поредицата от предизвикателства, които им предложиха сесиите на тридневния лагер. Експертите на WWF в програма „Климат и енергия“ Райна Попова и Стела Христова им разказаха за негативните ефекти от климатичните промени, както и за нуждата от справедлив енергиен преход и ползата от възобновяемите енергийни източници. Всеки от участниците пое ангажимент да промени нещо в своето ежедневие и навици, за да допринесе в борбата срещу ефектите от променящия се климат. Сред поетите обещания преобладаваха такива за активно използване на велосипед, рециклиране на отпадъци, компостиране, преминаване към устойчива хранителна диета и др.
Първият ден завърши с презентации по нашумялата тема за застъпничеството, от които младежите разбраха как с активно гражданско поведение всички ние можем да променяме средата около нас, включително политиките и законодателството на местно и национално ниво.
Ден 2

Вторият ден започна с онлайн симулация с En-Roads климатичен симулатор. Младежите получиха шанса да влязат в обувките на политици и бизнесмени и да тестват как техните решения ще повлияят върху климатичните промени. Те пожелаха да изследват какво би се променило, ако изсекат наличните или засадят нови гори, ако стимулират използването на електрически превозни средства, ако спрат употребата на въглища и стимулират възобновяемите енергийни източници или напротив, ако отворят нови въглищни централи.
След това младежите се включиха в сесия, наситена със забавни игри за развитие на техните меки умения. Получиха и десет предизвикателства, които им помогнаха да подобрят качествата, необходими за така нужната в тази сфера работа в екип. За всеобщо удоволствие комплексните упражнения за презентиране извадиха наяве редица скрити таланти.
Младежите от ПанГея разказаха на учениците любопитни детайли от своята дейност и им дадоха насоки как да планират собствени еко-инициативи. В рамките на сесията младежите тренираха как да представят идеите си пред инвеститор, като използват модерната презентационна техника elevator pitch, наречена така, защото отнема приблизително толкова време, колкото човек би имал на разположение, ако трябва да разкаже нещо, докато се вози в асансьора.
Ден 3

Последният ден бе посветен на училищните дебати. Младите хора получиха основни познания и инструкции от техни връстници, членуващи в Асоциацията по дебати. Освен това проведоха симулация на дебат на тема „За и против фотоволтаиците“ – казус, зададен специално от община Кюстендил.
През април участниците в лагера ще имат задачата да организират инициативи по важни екологични казуси в своите родни градове. От WWF напомниха, че колкото по-впечатляващи резултати постигнат, толкова по-голям шанс ще имат да участват в летен лагер в Словения, който се организира от местната младежка мрежа No Excuse.
„Младежите бяха изключително доволни от участието си в лагера. Много от тях споделиха, че благодарение на него са получили ценни знания и умения, на които ще разчитат за своето кариерно развитие. И всичко това докато в приятната обстановка на сесиите и игрите. А накрая поеха ангажимент пред себе си и пред съучениците си да променят начина си на живот така, че да обръщат повече внимание на природата“, разказва Лилия Аракчиева от WWF.
Учителите също дадоха позитивна обратна връзка.
„Искрени благодарности на младия екип на WWF, организирал и осъществил лагера в Кюстендил по брилянтен начин. Адмирации за толерантността, ентусиазма, професионализма и позитивизма, който проявиха към всички нас през трите дни. Поздравления и за младежите от ПанГея, които изключително емоционално мотивираха учениците да се включват смело в екологични инициативи”, сподели учителката от Кюстендил Донка Стоянова.

© WWF
WWF и ПанГея в Кюстендил