Какво би искал/а да потърсиш?

60 ученици работиха по темата за ВЕИ в рамките на програмата за иноваици на WWF Panda Labs School

Младежите участваха в хакатон, посветен на енергийната ефективност

Първият хакатон на тема „Възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност”, част от тазгодишния семестър „Бъдещето на зелените градове” от програмата за младежки иновации на WWF – Panda Labs School, завърши с два отбора-победители и десетки свежи идеи, които имат потенциала да променят градската среда, в която живеем. 
 
С много желавие и ентусиазъм в събитието се включиха 60 ученици от шест български училища от Югозападна България – традиционно засегната от десетилетия на замърсяващ въгледобив.  Креативността и идеите на поколението Z впечатлиха не само екипа на WWF, но и състава на опитното журито. Хакатонът беше излъчван на живо от сърцето на София от уютното подкаст студио на нашите домакини – Your Event Partner.
 
В началото на хакатона подбрани лектори от света на бизнеса, науката и НПО-сектора запознаха учениците с актуални екологични и социални проблеми, произтичащи от предизвикателствата, които срещаме при преминаването към възобновяема зелена енергия и нейното ефективно използване. 
 

Ето кои бяха те

 
1. Иво Василев, енергиен мениджър в Kaufland България. Отговарен за планирането на дейности по управление на енергията и спазване на енергийната политика на фирмата;
 
2. Ана Манярова, старши мениджър и запален експерт по иновации във „Веолия“. Работи по внедряване на устойчиви дигитални и технологични решения в областта на водите и енергията.
 
3. Ася Добруджалиева, мениджър проекти в Habitat for Humanity Bulgaria и експерт с над 30 години опит. Отдадена на каузите за устойчиво развитие, социална справедливост и опазване на околната среда;
 
4. Минчо Бенов, национален директор  в Habitat for Humanity Bulgaria и лидер с над 20-годишен стаж. Търси пресечната точка между финансите, устойчивото развитие и международното сътрудничество;
 
5. Румен Карамихалев, независим експерт с 30 годишен опит и създател на платформата Еко-Ико,  където чрез кратки образователни видеа показва как екологичният начин на живот може да бъде и икономичен;
 
6. Георги Георгиев, програмен директор на Elevate,  Акселератора към Американския университет в България. Подпомага студенти и завършили в изграждането на собствени бизнеси;
 
7. Стела Христова и Райна Попова, експерти в отдел „Климат и енергия” на WWF.
 


След това отборите се запознаха с метода дизайн мислене и как да представят успешно своите идеи. Всеки отбор имаше възможността да избере един от няколкото реални казуса, предоставени от нашите лектори, а именно:
 
  • „Енергийна ефективност и въглеродна неутралност в управлението на водата“, Веолия;
  • „Енергия от бъдещето – от нас зависи“, Habitat for Humanity – Bulgaria;
  • „Градът и възобновяемата енергия“, WWF;
  • „Eкологическа и икономическа целесъобразност при построяване и експлоатация на еднофамилна къща“, Еко-Ико.
 
Разбира се, не оставихме учениците да се борят сами с предизвикателставата. До тях през цялото време бяхме не само ние, но и нашите фасилитатори – участници от предишни издания на програмата, както и младежи от ПанГеа, младежка структура към WWF. 
 
Също като в реална симулация от стартъп средите, всеки отбор имаше само четтири минути да представи своята идея или прототип пред журито. Въпреки това, всички се справиха успешно и  успяха да впечатлят и затруднят журито в състав: Апостол Дянков, член на Коалиция за климата, Румен Карамихалев, Еко-Ико и Валя Надова от Фондация „Америка за България“.
 

На финала бяха излъчени и победителите

 
  • Отбор „EnerGreen” от Втора Английска Езикова Гимназия с проект „Слънчева сянка“ - мултифункционален навес с вградени фотоволтаични панели, който се поставя в училищен двор или квартална зона;
  • Отбор „10Ж“ от СПГЕ „Джон Атанасов“, които разработиха 3D Принтиран механизъм и щори със стойка за соларен панел, които зареждат акумулаторна батерия, захранваща стайно осветление или малки електроуреди.
Отбор "10Ж" от СПГЕ „Джон Атанасов“
 
След броени седмици ни предстои да излъчим и отборите-победители и от втория хакатон от този семестър на тема „Природно-базирани решения за зелени градове”
 
Всички отбори-победители получават правото на участие в следващия етап на Panda Labs School – мастърклас на тема „Бъдещето на зелените градове“, който ще се проведе в София тази есен. Преди него обаче ще организираме учебни посещения в офисите на бизнеси, общини и партньори, както и онлайн лекции, които да дадат нужните познания на младежите, за да могат да разработят и осъществим бизнес план на иновативното си решение. Наградният фон за отбора-победител от мастъркласа е 2 400 лв.

Защо Panda Labs?

 
Panda Labs е международна програма за зелени иновации, създадена преди петнадесет години от екипа на WWF Австралия. В България инициативата се развива успешно и от 2020 г.  насам вдъхновява младите хора да разработват устойчиви решения на наболели екологични предизвикателства. Тази година фокусът пада върху нейното интегриране в българските училища и техните STEM центрове. Нашата цел е да дадем възможност на учениците от 8-и до 12-и клас да станат част от „зеленото“ бъдеще на България, като повишим научните им познания по разглежданите екологични теми, развием меките им умения, насърчим активното им гражданско участие и ги вдъхновим да развият своя предприемачески усет.
 
Програмата на WWF България Panda Labs Schools търси следващото поколение иноватори и предприемачи, които създават устойчиви решения за преодоляване на актуални екологични предизвикателства. Panda Labs Schools се осъществява от WWF България с любезната подкрепа на Фондация „Америка за България“ и Kaufland България.
 
----------------------
 
*Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на WWF България – Panda Labs Schools и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.
 
© WWF
Отбор „EnerGreen” от Втора Английска Езикова Гимназия