Какво би искал/а да потърсиш?

Климатичните игри: Световните рекорди, които не искаме да счупим

„По-бързо, по-високо, по-силно – заедно“. Мотото на Олимпийските игри отразява стремежа към разширяване на границите на човешките възможности. Доколко обаче можем да увеличим възможностите си да понасяме екстремното време?

Когато един спортен рекорд падне, това е повод за вълнение, възхищение, радост. На нашата планета обаче редовно се чупят и други рекорди – не тези, които бихме искали. Непоносимите горещини, невижданите по мащаб горски пожари, топенето на ледовете и загубата на природа са заплаха за оцеляването ни.

В навечерието на Летните олимпийски игри в Париж природозащитната организация WWF обръща внимание именно на стряскащите климатични рекорди и призовава за навременни действия в помощ на планетата.

Негативни климатични рекорди

2023 е била най-горещата година в световен мащаб от началото на измерванията в средата на XIX в. Това показват данни на Службата за климатични промени на Европейския съюз „Коперник“.

През миналата година станахме свидетели на най-големите горски пожари на територията на ЕС, откакто се води статистика. Те бяха в южната ни съседка Гърция. Нови топлинни рекорди бяха поставени във Франция, Китай, Тайланд, Бангладеш, Демократична република Конго, Хаити, Оман, Перу и др. Мозамбик пък преживя най-дълго продължилият тропически циклон.

Ситуацията не е по-добра през 2024 г. Юни бе 12-ият пореден месец, в който глобалната температура достигна 1,5 °C над прединдустриалните нива.


Бушуващите пожари през лятото са все по-често и страшно явление. Снимка: WWF

Климатичните рекорди във Франция

Олимпиадата в Токио през 2021 г. стана известна като „най-горещата в историята“. Температури от над 34°C и влажност от близо 70% поставиха в сериозен риск здравето на спортистите. Олимпиадата в Париж има потенциала да надмине тези стойности.

Европа е най-бързо затоплящият се континент в света. Конкретно във Франция средногодишните температури са се увеличили с 1,9 °C от 1924 г. насам. За широката публика това може да не изглежда много, но дори минимално повишение на температурата има дългосрочни последици и води до повратни точки. Да вземем за пример човешкото тяло - повишаването на телесната температура само с 0,5 градуса увеличава сърдечния ритъм на човека с до 10 удара в минута, което може да доведе до топлинно изтощение.

Париж е бил домакин на Олимпийските игри точно преди век – през 1924 г. Оттогава насам средните температури в града се са увеличили с 1,8°C. Сега средногодишно там има 23 дни повече, в които температурата е над 25°C и 9 дни повече, в които е над 30°C.

От началото на XX в. най-горещите три години във Франция са били след 2020 г. А през 2023 г. близо 5000 души в страната са загубили живота си в следствие на горещото време.

Посочените данни са от нов доклад на учени от Университета в Портсмут, наречен „Огнени пръстени“ (‘Rings of Fire’).


По време на Олимпиадата в Париж е възможно да бъдат отбелязани нови климатични рекорди. Снимка: WWF

Как се отразяват екстремните горещини на спортистите?

Докладът „Огнени пръстени“ се фокусира върху влиянието на климатичните промени върху атлетите. Затоплянето може да навреди не само на тяхното представяне, но и да застраши здравето и дори живота им.

Нарушения в съня, мускулни схващания, изтощение, загуба на съзнание, топлинни удари, стрес – последиците могат да бъдат разнообразни и широкообхватни. От тях са застрашени не само спортистите, но и всички други присъстващи на състезанията: треньори, зрители, организатори, доброволци, журналисти и т.н.

Докладът дава важни препоръки, призовава спортната общественост да обърне по-голямо внимание на заплахите от горещините и да осигури по-безопасна среда при провеждането на състезания.

Климатичната криза е тук

От рекордни горещини и бушуващи горски пожари до катастрофални наводнения, които опустошават човешки животи, икономики и екосистеми - екстремните метеорологични явления стават все по-тежки и чести. Климатичната криза засяга всички сфери на живота ни, включително спорта.

Застрашени са здравето ни, наличието на вода и храна, социално-икономическото развитие. Близо 3,6 млрд. души в света живеят в условия, които ги правят особено силно уязвими от изменението на климата.

Екстремното време се превръща в „новото нормално“. Жизненоважно е да действаме сега, за да ограничим затоплянето до 1,5°C и да избегнем най-катастрофалните последици.


Кадър от климатично шествие в Глазгоу, Великобритания през 2021 г. Снимка: WWF

Да променим играта заедно

Светът постави твърде много климатични рекорди. Заедно можем да променим играта.

Изменението на климата е глобален проблем, който изисква глобални, трансформиращи, системни решения - от начина, по който се снабдяваме с енергия, през начина, по който се придвижваме, до начина, по който се храним. Трябва да прекратим зависимостта си от замърсяващите изкопаеми горива и да преминем към по-справедлива, ефективна и устойчива енергийна система, захранвана от възобновяеми енергийни източници.

Вече разполагаме с решения във всички сектори, за да намалим вредните емисии наполовина до 2030 г. Тези решения обаче трябва да бъдат ускорени съществено, преди да е станало твърде късно.

На Олимпийските игри спортистите показват какво може да се постигне с много хъс и решителност. Световните лидери, ръководителите на бизнеси и всички останали трябва да покажем същата решителност в борбата с климатичната криза. Ще успеем само ако сме част от един отбор.  
 


Прочетете още: 

Абонирайте се за имейл бюлетина на WWF България
 
© Louiza Vradi, Reuters
За съжаление екстремното време се превръща в „новото нормално“.