Поставените цели влияят по различен начин върху различните икономически сектори. Добивът на въглища и производството на електроенергия от тях обаче са най-пряко засегнати, тъй като те като цяло не са съвместими с концепцията за нисковъглеродна икономика. Тези сектори първи ще усетят последиците от неизбежния енергиен преход, който ще изисква сериозно преструктуриране на местната икономика, включително от гледна точка на работна заетост, образование и квалификация.
Проект „Справедлив преход в Източна и Южна Европа“
В тази връзка WWF започна работа по проект, с който да подкрепи прехода в отделни региони, зависими от въгледобивната и въглищна промишленост. Основната цел на дейността е да създаде диалог и да постави първите стъпки за дългосрочно планиране и - впоследствие - осигуряване на плавно и социално отговорно преминаване към алтернативни икономически дейности.
Проектът „Справедлив преход в Източна и Южна Европа“ се изпълнява от WWF в периода октомври 2017 г. - февруари 2020 г. в четири държави: Германия, Полша, Гърция и България. Дейностите се финансират от програмата Европейска климатична инициатива (European Climate Initiative - EUKI) на Федералното министерство на околната среда, опазването на природата и ядрената безопасност на Федерална република Германия.
В България фокусът пада върху Югозападна България, където традиционно въгледобивът и въглищната промишленост представляват голяма част от икономиката на някои райони (например Бобов дол).
За да е успешен проекта, се търси активното участие и съвместна работа с различни групи предварително индетифицирани заинтересовани страни: синдикати, местни институции, власти и бизнес, национални институции, представители на гражданското общество и неправителствени организации, журналисти и институции на ЕС (Европейската комисия и и Европейския парламент).
Основен принос на проекта е изработването на т.нар. план за справедлив преход (just transition plan), обхващащ изготвянето на социо-икономически анализ на средата и създаването на прогнозни модели за алтернативни икономически дейности в региона. Разработването на такъв документ цели да даде визия за изграждане на нов тип регионална икономика и наред с това да идентифицира нужните промени в образованието и други сфери на обществения живот, които да подпомогнат региона. Не на последно място, планът за справедлив преход на Югозападна България трябва да остойности разходите за извършването на прехода.
Сред дейностите на проекта в България са още:
1. създаването на междуинституционален диалог чрез организирането на общи събития и кръгли маси по темата „справедлив преход“
В тази връзка на 15 февруари 2018 г. в София се проведе първата междуинституционална кръгла маса за справедлив преход в региони, които са зависими от въгледобива и от въглищната промишленост. Участниците обсъдиха спецификите на Югозападна България, както и възможностите и предизвикателствата за справедлив преход в този регион.
На 21 октомври 2018 г. в представителството на Европейската комисия в България се проведе първата по рода си кръгла маса и публичен дебат на тема „Справедлив енергиен преход“. Събитието беше осъществено съвместно от природозащитната организация WWF и екологично сдружение „За Земята“. Публичният дебат отвори възможност да положим началото на конструктивен диалог между представители на всички ключови сектори. А въпросите за справедливия преход бяха поставени за първи път в публичното пространство у нас, събирайки всички заинтересовани страни на едно място.
На 09 април 2019 г. в Бобов дол се проведе публична дискусия, на която за първи път беше представен специално подготвения от WWF доклад за справедливия преход в Югозападна България.
Предизвикателствата на проекта далеч надхвърлят границите на България. Още през лятото на 2018 г. в Европейския парламент в Брюксел се проведе открит дебат за това как да се намали безболезнено зависимостта от въглищата.
2. организиране на поредица от пътувания за обмяна на опит
Между 19 и 22 март 2018 г. екипът на WWF България пътува до Рур, където се запозна с начина, по който Германия се справя с енергийните предизвикателства. Между 17 и 22 септември 2018 г. се състоя пътуване до Козани в гръцкия въгледобивен район Западна Македония. Югозападна България ще покаже на партньорите си своя опит между 3 и 6 юни 2019 г. А последното от поредицата пътувания ще се състои в полския въгледобивен район Силезия в края на ноември 2019 г.
3. създаването на кратък документален филм по темата за справедливия преход
Филмът е пред завършване и първата му официална прожекция е насрочена за 19:00 ч. на 13 юни 2019 г. във Френския културен институт в гр. София.
"В интерес на всички ни е да има проспериращи региони, незамърсена природа, разнообразни и устойчиви икономически дейности, добри перспективи за развитие. Позитивната промяната няма да настъпи изведнъж, защото за нея се изисква разумно и дългосрочно планиране. Тя трябва да започне сега, за да се извърши плавно, но навременно", отбелязва Георги Стефанов, ръководител на практика "Климат и енергетика" във WWF България.
По-подробна информация по темата „справедлив преход“ за останалите държави можете да намерите на официалния сайт на проекта:
http://regionsbeyondcoal.eu/