Какво би искал/а да потърсиш?

Пожарите винаги взимат жертви
© shutterstock

Над 90% от пожарите са резултат от човешка дейност

Пожарите в България

През последното десетилетие горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи площи,  включително и защитени територии и зони. Техният мащаб, както и щетите, които нанасят върху природата, човешкото здраве и имуществото, налагат въвеждането на по-ефективни мерки.
 

2024-а беше най-горещата година досега. А България беше на 2-о място в Европа по брой на пожарите.


Бяха регистрирани 595 пожара, преките щети от които възлизат на почти 8,4 милиона лева. Основните причини за възникването на горски пожари в България са свързани с човешка дейност. Според доклад на WWF България, изготвен през месец май тази година, над 90% от пожарите са резултат от човешка намеса – преднамерена или поради небрежност. Открояват се причини като:

  • палене на стърнища и растителни остатъци;

  • изхвърляне на фасове;

  • небрежно боравене с открит огън;

  • наличие на технически неизправности и умишлен палеж.

Само в 2-4% от случаите причината за възникване на пожар е естествена (най-често следствие от мълния).


С голяма вероятност може да се твърди, че над 80% от всички горски пожари възникват извън горските територии и впоследствие се прехвърлят в тях. За голяма част от пожарите в равнинните и хълмисти части на България е известно, че са стартирали от земеделски площи или пасища при изгарянето на стърнища, сухи треви или други растителни остатъци, след което са се разпространили в съседни горски територии.

Подкрепи доброволците в борбата с горските пожари

WWF България стартира кампания, за да призове гражданите да са особено внимателни и да предовратяват запалването на огън в близост до гориста местност, както и за да събере дарения в подкрепа на Националната асоциация на доброволците в Република България и Зелени Балкани.

С част от приходите от кампанията ще помогнем да се купят екипировка и оборудване за доброволците, които с риск за живота и здравето си се впускат в гасенето на особено опасни горски пожари.

А с другата част ще подкрепим работата на Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в гр. Стара Загора, които ще се погрижат за пострадали при горски пожар диви животни.

© shutterstock

Птици, бозайници, костенурки – всички те може да попаднат в обсега на пожар и мъчително да загинат. За тези невидими жертви никога не се говори. Дори не се изброяват като нанесени на природата „щети“.

За по-малко от един човешки живот светът изгуби 73% от дивите животни.

В България все още имаме щастието да се радваме на вековни гори и огромно разнообразие от диви животни. Само от нас, хората, зависи да не допуснем възникването на пожари, както и да ги потушим бързо и навреме, когато избухнат.

Помогни ни да екипираме доброволци огнеборци с незапалимо облекло, обувки, маски, ранцеви пожарогасители и други консумативи за гасене на пожар.

Колкото по-бързо реагираме, толкова по-малко жертви ще има.

 
Дари и помогни сега

Помогни в борбата с горските пожари
човека се включиха
Помогни ни да достигнем 1000
Какво да правим при пожар?

  • Ако забележите признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци), трябва да потърсите безопасен път да напуснете района на пожара в посока обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци.

  • След като избегнете първоначалната опасност, по най-бързия начин трябва да подадете сигнал на тел. 112. Не разчитайте, че някой друг вече го е направил.

  • Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите с пръст, пясък и тупалки от зелени клони.

    Повече полезни съвети вижте в брошурата, подготвена от Национална асоциация на доброволците в България.



     

Правила за пожарна безопасност

  • Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове в леснозапалима среда!

  • Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри.

  • Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. Преди да запалите огън, се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър и при напускане на мястото. 

  • Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки - могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.

  • Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър.

  • Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне. 

  • Абсолютно забранено е паленето на стърнища.

Медийни партньори