The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Спирането на нелегалната сеч зависи и от нас
1. при купуването на дърва за огрев да изискваме оригинала на превозния билет и да проверим достоверността му на tickets.iag.bg;
2. дървесината трябва да има контролна горска марка, производствена марка или общинска марка;
3. при основателни съмнения за незаконна сеч или транспорт да сигнализираме на телефон 112;
Важно! Дървесина, която не е придружена от превозен билет, не е маркирана или данните на притежателя ѝ не съответстват на вписаните, подлежи на отнемане, а притежателят ѝ – на глоба.
Чрез незаконния добив на дървесина сивият сектор в горското стопанство у нас генерира скрити приходи от около 150 млн. лева годишно. Освен че водят до сериозни финансови загуби за държавния бюджет, нелегалните сечи влошават съществено производствените, водоохранните и природозащитни функции на горите.
Като част от работата си по опазването на дивата природа WWF разработи мобилното приложение „Спаси гората“. С негова помощ в няколко кратки стъпки вече всеки може да подаде сигнал ако стане свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората. Приложението може да бъде изтеглено безплатно от Google Play или от сайта на WWF. То дава възможност за подаване на три типа сигнал: за незаконна сеч, за камион с незаконна дървесина и за природно бедствие. Как да разпознаем камион, превозващ незаконно добита дървесина, можем да научим тук:
Освен, че можем да спомагаме за контрола върху незаконната сеч, можем да опазваме природата и по още един начин, а именно като използваме дървесината ефективно и екологично. Експертите на WWF са уверени, че замърсяването може силно да се редуцира чрез правилното третиране и изгаряне на дървесина. Затова WWF препоръчва няколко лесни начина за това как хем да се отопляваме ефективно, хем да пазим въздуха около нас. Ако искате да научите какви са те и защо е важно да ги следваме прочетете:
Как да се отопляваме с дървесина ефективно и еклогично?
Неправилното изгаряне на дървесина отнема животи

© WWF
Как да разберем дали дървата ни за огрев са добити законно?

© WWF
Ето така трябва да изглеждат превозният билет и марките