Какво би искал/а да потърсиш?

Безпрецедентни мерки за защита на черноморските есетри, приети за възстановяване на популациите

В значителна стъпка към опазването на критично застрашените есетри, Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (GFCM-FAO) прие първата си задължителна препоръка за тяхната защита.



Генералната комисия по рибарство за Средиземно море приключи 47-ата си сесия със знаково решение. Подкрепено от 22 държави-членки и Европейския съюз, то въвежда постоянна забрана за улов на черноморски есетри и налага нови задължения за минимизиране и докладване на съпътстващия улов, както и за повишаване на осведомеността в рибарския сектор.

Решението е част от по-широк набор от действия, представени на сесията, които включват издаването на 12 задължителни препоръки и четири резолюции, насочени към насърчаване на устойчиво рибарство и защита на уязвимите видове в Средиземно и Черно море.

WWF приветства решението на GFCM и включването на есетрите в регионалния план за действие за уязвими видове. Беате Щрибел-Грайтер, ръководител на Глобалната програма за опазване на есетрите на WWF, подчерта важността на тази стъпка, заявявайки: „Това решение бележи решаваща крачка към опазването на есетрите и дава надежда, че с по-силна защита, по-добро управление на съпътстващия улов и по-ефективно докладване тези забележителни риби могат да отново да процъфтяват в Черно море. Спешни и координирани действия са от съществено значение, за да гарантираме тяхното оцеляване.“

Най-застрашената група животни в света

Есетрите са най-критично застрашената група животни в света. Те могат да живеят до 100 години, но не се размножават ежегодно, което прави възстановяването на популациите им бавно и предизвикателно. Хайверът от моруна може да достигне цена от 10 000 щатски долара за килограм, което води до престъпления срещу дивата природа и застрашава оцеляването на есетровите видове.

Последният доклад на WWF за бракониерството и трафика на есетри в региона на Долен Дунав документира 395 случая на незаконен улов и търговия с есетрови риби в България, Румъния и Украйна между 2016 и 2023 г. Тези данни потвърждават, че незаконните дейности продължават да тласкат четирите останали есетрови вида в Дунав към изчезване. Като мигриращи видове, есетрите са загубили достъп до много от своите места за размножаване поради изграждането на язовири в Европа през последния век, което е допълнителна заплаха за оцеляването им.

Лъч надежда за тези риби е техният репродуктивен потенциал: есетрите могат да произведат милиони яйца. С подходящи мерки за защита техните популации могат да се възстановят.

Научи какво правим ние от WWF България за опазването на дунавските есетри.
Запознай се с проекта ни LifeBoat 4 Sturgeons.