Какво би искал/а да потърсиш?

Шест български училища стават част от Panda Labs Schools

Учители и ученици от няколко града се включват в образователната програма на WWF

По обещаващ начин стартира пилотното издание на Panda Labs Schools – младежката образователна програма за зелени иновации на WWF. След като разгледахме десетки кандидатури на училища  и след като извършихме процедура на старателен подбор на базата на редица критерии с вълнение обявяваме шестте училища, допуснати до участие в програмата. Всички те се намират в Югозападна България – район, в който работим от години, за да допринесем за реализацията на справедливия енергиен преход след десетилетия на въглищна зависимост. Училищата, които демонстрираха най-висока мотивация за участие в програмата и ангажираност към устойчивото развитие, са:

1. Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън, гр. София;
2. Софийска професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“, гр. София;
3. Софийска професионална гимназия „Княгиня Евдокия“ , гр. София;
4. НХГ „Св. св. Кирил и Методий, гр. Благоевград;
5. Езикова гимназия „Д-р Петър Берон, гр. Кюстендил;
6. ПМГ „Христо Смирненски“, гр. Перник. 
 

Какво следва?


Следващата стъпка в програмата е не по-малко вдъхновяваща. В края на април ще проведем обучение за учители, участие в което ще вземат 30 преподаватели от избраните училища в София, Перник, Кюстендил и Благоевград. В рамките на курса те ще се запознаят със спецификите на методологията на иновативната образователна програма на Panda Labs. А след това ще са на ход да преподадат на повече от 180 ученици тематични уроци по екологичните теми, свързани със семестъра на Panda Labs. През през настоящата година той ще бъде посветен на бъдещето на „зелените градове“.

И това не е всичко. През лятото ще проведем два онлайн хакатона, по време на които най-мотивираните ученици ще имат шанса да сформират отбори и да се впуснат в търсене на иновативни решения на реални екологични казуси. Самите казуси ще им бъдат предоставени от екипа на WWF България, от бизнеси и от представители на научния сектор в страната на базата на тяхната експертиза, професионален опит и теренна практика. 

В края на годината отборите, чието представяне бъде отличено от специално жури, ще продължат напред и ще се изправят пред породенто предизвикателство: ще получат възможността да разработят бизнес план за реализиране на своето иновативно решение. В тази нелека задача учениците ще могат да разчитат на помощ и напътствия от страна на лектори и ментори от бизнес средите, стартъп екосистемата, научната общност и НПО-сектора.

С тази инициатива Panda Labs Schools дава шанс на младите хора да бъдат активни, креативни и да се превърнат в част от устойчивото бъдеще на България. Очакваме с нетърпение резултатите и новите „зелени“ идеи, които ще се родят в рамките на програмата.
 

Защо Panda Labs?


Panda Labs е международна програма за зелени иновации, създадена преди петнадесет години от екипа на WWF Австралия. В България инициативата се развива успешно и от 2020 г.  насам вдъхновява младите хора да разработват устойчиви решения на наболели екологични предизвикателства. Тази година фокусът пада върху нейното интегриране в българските училища и техните STEM центрове. Нашата цел е да дадем възможност на учениците от 8-и до 12-и клас да станат част от „зеленото“ бъдеще на България, като повишим научните им познания по разглежданите екологични теми, развием меките им умения, насърчим активното им гражданско участие и ги вдъхновим да развият своя предприемачески усет.

 
Програмата на WWF България Panda Labs Schools търси следващото поколение иноватори и предприемачи, които създават устойчиви решения за преодоляване на актуални екологични предизвикателства. Panda Labs Schools се осъществява от WWF България с любезната подкрепа на Фондация „Америка за България“ и Kaufland България.


----------------------

*Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на WWF България – Panda Labs Schools и не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.

 
© WWF
Шест училища се включват в образователната програма на WWF