Какво би искал/а да потърсиш?

Кафе, крокодил и маймуна - 742 нови вида са открити в басейна на река Конго

WWF призовава за по-ефективна защита на биоразнообразието в региона


742 нови за науката животински и растителни вида са открити в басейна на река Конго през последните 10 години. Това става ясно от доклад на международната природозащитна организация WWF.

Научният труд, озаглавен „Нов живот в басейна на Конго: десетилетие на открити видове (2013-2023 г.)“, подчертава забележителното биоразнообразие и спешната нужда от опазване на една от най-важните екосистеми в света.

Нови видове в басейна на река Конго

В доклада е документирана работата на стотици учени от университети, природозащитни организации и изследователски институти от цял свят. Той разкрива зашеметяващ брой нови видове, включително неизвестни за науката досега растения, безгръбначни, риби, земноводни, влечуги, птици и бозайници. Сред тези открития са уникални орхидеи, нови видове кафе, клепоуха жаба, крокодил, електрическа риба, сова, паяци, костенурки и дори вид маймуна, наричана от местните хора „лесула“.


Новоописаният вид кафе Coffea rizetiana е официално идентифициран през 2021 г. от растения, събрани в региона Литорал в Камерун.

Докладът обхваща шест държави - Камерун, Централноафриканска република, Демократична република Конго, Екваториална Гвинея, Габон и Република Конго. WWF работи в пет от тях (с изключение на Екваториална Гвинея).

Ето и колко нови вида са открити в различните държави:
 
  • Камерун: 238 вида
  • Централноафриканска република: 25 вида
  • Демократична република Конго: 259 вида
  • Екваториална Гвинея: 59 вида
  • Габон: 262 вида
  • Република Конго: 65 вида

Новоописани са общо: 430 растения, 140 безгръбначни, 96 риби, 22 земноводни, 42 влечуги, 2 птици и 10 бозайници.


Маймуната лесула (Cercopithecus lomamiensis), открита през 2012 г. в Демократична република Конго, е едва вторият нов вид африканска маймуна, идентифициран след 1984 г. 

Защо е важен басейнът на река Конго?

Известен като „белите дробове на Африка“, басейнът на река Конго е най-големият поглътител на въглерод в света. Той поглъща повече въглерод дори от Амазония. Неговите тропически гори, простиращи се в шест държави, осигуряват продоволствена сигурност и са от жизнена важност за местното население, като същевременно са местообитания на огромно разнообразие от видове.

От трите най-големи тропически дъждовни гори в света само в Конго са останали достатъчно горски масиви, за да бъдат силен нетен поглътител на въглерод. Тропическите дъждовни гори в басейна на Конго поглъщат 600 млн. метрични тона въглероден диоксид годишно повече, отколкото се отделя, което се равнява на около една трета от емисиите на CO2 от целия транспорт в САЩ (WRI).


Описаната през 2020 г. отровна усойница Atheris mongoensis е забележителен вид, открит в района на Мбандака край река Конго в Демократична република Конго.

Басейнът на река Конго е и най-голямото тропическо торфище в света.

Новият доклад идва скоро след публикуването на доклада „Жива планета“ на WWF за 2024 г., който разкри тревожен спад в световните популации на дивата природа, особено в тропическите региони. Тъй като Амазония е изправена пред все повече заплахи, включително опасни повратни точки, значението на басейна на река Конго е по-голямо от всякога. 

„Басейнът на Конго не е просто убежище на биоразнообразието. Той е от съществено значение за благосъстоянието на над 75 млн. души, които зависят от ресурсите му за прехрана и подслон и чиято културна идентичност е свързана с него. Новият доклад служи като призив за действие всички да работим заедно за опазването на това незаменимо природно наследство“, коментира д-р Мартин Кабалуапа, регионален директор на WWF за басейна на Конго.

„Ангажиментът ни към басейна на Конго е непоколебим. WWF работи с правителства, партньорски организации, местни общности и групи от коренното население, за да защити тези екосистеми. От програмите за биомониторинг до сертифицирането на гори по стандарта FSC - нашата цел е да гарантираме, че бъдещите поколения ще се докоснат до чудесата на басейна на река Конго“, добави Яап ван дер Ваард, ръководител на отдела за опазване на околната среда в басейна на Конго във WWF International.


Малката сова Otus bikegila е открита през 2022 г. на остров Принсипи. Има характерни ушички и интересен „котешки“ зов.

Заплахи за басейна на река Конго

Басейнът на Конго е изправен пред редица заплахи, включително обезлесяване, бракониерство, изменение на климата, минно дело и конфликти между хора и диви животни. Тези опасности застрашават не само новооткритите видове, но и емблематични такива като горските слонове и човекоподобните маймуни.

WWF призовава за спешни действия за закрила на застрашеното биоразнообразие. Правителствата в региона се съгласиха да поставят 30% от земите под някаква форма на защита до 2030 г. WWF ги подкрепя в идентифицирането на тези територии. Съществуващите защитени територии пък имат остра нужда от по-ефективно управление.

Междувременно неотдавнашно проучване, проведено в Габон и Република Конго, разкри, че в горите, сертифицирани по стандарта FSC, се срещат по-голям брой едри бозайници за разлика от несертифицираните гори. Това потвърждава, че сертифицирането за устойчивост е доказан метод за защита на биоразнообразието и за създаване на икономически ползи за общностите и правителствата.



Абонирай се за електронния бюлетин на WWF, за да научаваш още интересни новини за дивата природа.