The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
В Международния ден на Дунав WWF призовава да спасим последните оцелели есетри
Днес последните размножаващи се есетрови популации в Европейския съюз са се съхранили в долното течение на Дунав – на границата между България и Румъния. А опазването им е една от най-важните мисии на екипа на WWF.
За да насочи общественото внимание към непознатото богатство на Дунав, с помощта на режисьора Камен Коларов WWF снима филма „Антропоцен парк: последните оцелели“. Лентата проследява трагичния край на есетрите, а сюжетът ѝ е мрачен и потискащ. За да не позволи този филм да се превърне в реалност, WWF започва фондонабирателна инициатива като събраните средства ще помогнат на природозащитниците да продължат битката за Дунав и опазването на есетрите – най-застрашената група от видове на планетата.
Помогни за спирането на този филм и за спасяването на една легенда на wwf.bg/esetra.
WWF работи по този въпрос от години. На 16-и юни природозащитниците проведоха поредната си акция по зарибяване на реката. Над 7 000 тримесечни есетрови риби от критично застрашения вид моруна поеха своя път от Белене през делтата на Дунав към Черно море. Рибите бяха отгледани в български развъдник при специални условия, позволяващи по-лесната им адаптация в естествената среда. Освен това бяха маркирани грижливо, за да може да се проследи тяхното развитие. Съвсем скоро ще се проведе и научна експедиция с цел преброяване на есетрите и откриване на техните местообитания.
„Жизненият цикъл на есетровите риби наподобява човешкия – те живеят дълго, но се размножават само няколко пъти в живота си. Ще отминат 10-15 години преди нашите моруни да се завърнат обратно в Дунав и да създадат своето първо поколение. Затова трябва да пазим техните местообитания и да им дадем шанс да изградят стабилна популация. В противен случай рискуваме да загубим безценен вид, появил се на Земята много преди нас“, призова ихтиологът Стоян Михов от WWF.
През 2014 и 2015 г. WWF стана първата природозащитна организация, която извърши зарибяване на Дунав, като пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби от вида чига, а през 2019 г. към Черно море се отправиха още 20 000 руски есетри.
Дай шанс за живот на тези древни създания на wwf.bg/esetra.

© WWF
Антропоцен парк - един филм на WWF за изчезването на есетрите