Какво би искал/а да потърсиш?

Александър Дунчев: Мечтата ми е 7 милиона българи да станат активисти за защита на природата

Носител на наградата "Активист за природата" на Българска Фондация Биоразнообразие за 2016 г.

Ако думата „активист“ идва от действие, Александър Дунчев изглежда точното ѝ въплъщение – той е винаги в движение, все зает с опазването на гората. Тази година нашият колега получи наградата на журито на Годишните награди за биоразнообразието в категорията "Активист за природата". Това признание е и поводът за краткото ни интервю.

Въпрос: Получи наградата на природозащитната общност като Активист за природата и я посвети на българските лесовъди. Заслужават ли я те?
Александър Дунчев: Посветих наградата „Активист за природата“ на българските лесовъди, защото това са хората, които реално вдъхновяват и спомагат за реализирането на всички успехи в опазването на българските гори, разобличаването на беззаконията и подобряване на контрола в тях. През последните години все повече граждани се обезкуражиха да търсят справедливост в горите и цялата тежест върху опазването им падна върху лесовъдите. И особено тези, които самоотвержено посмяха и посмяват да се изправят срещу засилващия се корупционен, политически и икономически натиск и да алармират, че ако не се предприемат спешни действия, утре в горите ще виждаме все повече безлични и услужливи „горски“, алчни дърводобивни фирми, следи от ерозия, безводие, унищожени горски пътища, пъни на хралупести дървета, изчезващи животински видове...

В: Кога започна да се определяш като активист? Имаше ли преломен момент, от който инж. Дунчев се превърна в защитник на гората?
А. Д.: Вероятно всичко започна с любовта към планините, която се пробуди, докато карах ски на Витоша и с чичо ми покорявахме върховете на Пирин и Рила. Тогава бях ученик в гимназията. По-късно, през студентските ми години в Холандия, планините ме теглеха напрекъснато назад към България. За да съм близо до природата, се отказах от високотехнологичната си инженерна професия и записах специалност „Горско стопанство“ в Лесотехническия университет. Докато изучавах магията на горите и тайните на дивите животни, разбрах, че без защита уникалната ни природа и ландшафт изчезват безвъзвратно. Ето защо след дипломирането си започнах работа в природен парк „Витоша“, където разбрах, че защитата на планината зависи пък не толкова от институциите, колкото от АКТИВНИТЕ действия на гражданското общество. Това бе причината и да потърся възможност да изразявам още по-активно позицията си в защитата на българската природа в международната организация WWF, заедно с нейния екип.

В.: Кое е твоето лично най-голямо събитие в областта на горите за 2016 г.?
А. Д.: Най-много се радвам на издадената наскоро заповед на Министерството на земеделието и храните, с която голяма част от вековните гори в България бяха включени в специални зони в екологичната мрежа Натура 2000, където няма да се извършва стопанска дейност. Но още повече се радвам на голямата подкрепа за тази кауза от страна на горските стопанства, медиите и обществеността.

Опазвайки вековните си гори, България става един от лидерите в Европа в защитата на най-ценните горски екосистеми и тяхното биоразнообразие, още преди обществото и бизнеса да са оценили съвсем ясно колко важни са те за опазването на водите, въздуха и човешкото здраве, за развитието на екологичен туризъм и поминък за местните хора, а по този начин и до повишаване на стандарта на живот в България.  

В.: Обясни ни какво е вековна гора, без да използваш думи, свързани с гората.
А. Д.: Вековните гори са едни от последните места, където все още можем да почувстваме магията, енергията и величието на дивата природа, да преоткрием емоционалната и историческата си връзка с природата, от където произтичаме, но което все по-често забравяме. 

В.: И накрая, кажи ни как да заразим повече хора да бъдат активисти?
А. Д.: Моята мечта е всички хора все повече да осъзнават, че основното условие за устойчиво развитие, просперитет и щастие на нашето общество е да се замисляме как всяко наше действие влияе върху дивата природа и околната среда и как да ги опазваме в оптимално състояние. Нека всеки българин стане активист за природата – това е потенциал, който има силата наистина да промени света.