Какво би искал/а да потърсиш?

Успехи в опазването на мечките у нас
© Христо Владев, ЧЕТИРИ ЛАПИ

В края на 2020 г. дадохме старт на нашата дългосрочна мисия за опазване на кафявите мечки в България.

Изключително горди сме, че работата ни се увенчава с успех и можем да се похвалим с  постижения. Всичко това се случва благодарение на мотивирания ни екип, доброто сътрудничество с различни партньори и безценната подкрепата на нашите поддръжници.

© ARKOYDAKIA BULGARIA
Нов живот за Никола, Мишо и Анета

През май 2024 г. трите мечета бяха пуснати отново на свобода на внимателно подбрано място, местообитание на кафяви мечки на територията на Национален парк „Рила“.
Останали сираци съвсем малки, животните прекараха половин година в специализирания център „Арктурос“ в Гърция, където усвоиха необходимите за живот сред дивата природа умения.
По време на освобождаването им мечетата бяха в отлична физическа форма и тежаха между 53 кг и 64 кг. Поставени са им специални нашийници, с които и до днес следим тяхното местонахождение по всяко време.

Тази мечешка мисия е поредно доказателство за успешна съвместна работа на НПО и институции: WWF, Министерството на околната среда и водите (МОСВ), фондация ЧЕТИРИ ЛАПИ и Арктурус (ARCTUROS) – Гърция.



 
Научи повече за тях
© WWF
Втори шанс за Хуба, Вихър и Горан

Хуба, Вихър и Горан бяха намерени осиротели и уплашени в Родопите през юни 2021 г. Те прекараха близо година в Центъра за рехабилитация на кафяви мечки на организацията „Арктурос“ в Гърция. След като специалистите там установиха, че мечетата са укрепнали достатъчно, бе създадена организация да се върнат обратно в природата. През май 2022 г. те бяха пуснати на свобода в Национален парк „Централен Балкан“.

 
Виж историята им
Знаеш ли, че?

Спасителният мечешки отряд на WWF празнува своя символичен рожден ден на Мечкинден.

© WWF
© WWF
От началото на създаването на Спасителния мечешки отряд екипът ни е осигурил средства и е инсталирал 38 електрически огради в зони с голям брой конфликти.

Към момента предоставянето на електропастири е преустановено, поради изчерпване на наличното оборудване и бюджет. В сайта ни обаче има подробна информация защо и как се използват електрическите огради, а ние сме винаги на разположение за съвети.

 
Прочети за електропастирите
© WWF Bulgaria
Поставихме 13 информационни табели в и около хижите в Пирин със съвети какво да правиш, ако случайно попаднеш на мечка.

Това е част от работата ни, свързана с превенция на конфликти между хора и мечки. Защото първото и най-важно нещо, което трябва да направиш, навлизайки в гората, е да вземеш всички необходими мерки, които да те предпазят от нежелана среща с мечка, особено ако имаш намерение да се отдалечаваш от обозначените пътеки и туристически маршрути.

 
Съвети за безопасни горски разходки
© WWF Bulgaria
WWF Bulgaria на мечешки терен
© WWF
Специалисти от WWF взеха участие в подобряването на Национален план за действие за кафявата мечка
През декември 2023 г. се прие новият Национален план за действие за кафявата мечка в отговор на зачестилите конфликти през тази година и в чието разработване WWF България има важна роля. Нашите WWF специалисти имаха значителен принос за подобряване на качеството на неговия финален вариант.

Актуализираният национален план за действие за мечката (2022-2032) е основният документ, който регламентира работата на всички заинтересовани страни с вида „кафява мечка“. 
© Wild Wonders of Europe /Staffan Widstrand / WWF
Разработваме специален протокол за действие с конкретни стъпки
В момента WWF България разработва протокол за действие при ситуации с мечки. Този протокол описва какви конкретни стъпки трябва да предприемат различните отговорни страни при определени ситуации и как е добре да комуникират със заинтересовани страни, за да се намалят конфликтите между хората и мечките.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by WWF Bulgaria (@wwf_bulgaria)

Нашите мечешки успехи в цифри

  • Само през 2023 г. екипът на WWF е получил и се отзовал на близо 70 сигнала за щети от мечки и случаи на мечки влезли в населени места.

  • Екипът досега е успял да транслокира 3 проблемни мечки, които са пуснати с нашийници, за да се следи локацията им.

  • Спасени и рехабилитирани са 7 осиротели мечета, 6 от които пуснати обратно на свобода.

  • Изпратихме полезна информация до кметовете на 52 населени места, намиращи се близо до местообитания на мечки. Тя включваше разяснения около причините за случили се инциденти, мерки за тяхното предотвратяване и детайли за процедурата за обезщетения на засегнатите лица.

  • От началото на създаването на Спасителния мечешки отряд екипът ни е осигурил средства и е инсталирал 38 електрически огради в зони с голям брой конфликти.

  • Поставихме 13 информационни табели в и около хижите в Пирин със съвети какво да правиш, ако случайно попаднеш на мечка.

Одобряваш работата ни за опазването на мечките у нас и я намираш за важна?
Можеш да си част от нея! 🐻

Гледай кадри от последната ни мечешка мисия