The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Central Asia
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Планове за управление на речни басейни (ПУРБ)
Опазването и управлението на водите у нас се случва през плановете за управление на речни басейни (ПУРБ). Те правят преглед на качеството и количеството на повърхностните и подземните води, описват заплахите и предвиждат цели за тяхното опазване. Мерки за опазване или подобряване на водите се залагат в Програмата от мерки за изпълнение на плана за управление на речния басейн. Наскоро правителството прие третият цикъл планове със срок до 2027 г. Разработването им е дълъг процес, който включва и консултации с обществеността. Опитахме да насърчим повече хора да се включат в процеса, тъй като управлението на водите засяга всички.Препоръки на WWF България
От WWF участвахме в консултациите, като по-долу представяме част от нашите препоръки.Предложенията за мерки с пряко въздействие върху опазването на природата по теми:
- речна свързаност: в предишния план бяха предвидени действия за премахване на бентове и прагове за осигуряване миграцията на рибите, но те не бяха изпълнени, заради това поискахме да се направи подробен анализ на причините да няма напредък, както и мерки за преодоляването им.
- влажни зони: Драгоманското блато да се обяви за водно тяло, което да отрази реалната ситуация на терен след възстановяване на блатото; картиране на реки, влажни зони и подробно изясняване как водните обекти да се включват в кадастъра, както и актуализиране на кадастъра, тъй като има реки, влажни зони и дерета, които не са включени, (а това позволява застрояването им); създаване на карта на влажните зони, въз основа на най-подробно проведеното проучване на влажните зони у нас .
- крайречните гори: забраната за извеждане на голи сечи в райони отстоящи на по-малко от 50 м от водни обекти да има изключение за тополовите, върбовите и нискостеблените гори. Нашето предложение беше изключението да засяга само горски култури, но не и естествените гори. Във финалната версия на плана, нашето предложение не беше прието, а отстоянието за мярката за ограничение на сечите беше намалено на 15 м.
Предложения във връзка с недостига на вода:
- измерване на ползването: предложихме да се направи анализ доколко е изпълнено действието от предишния план: “Монтиране/изграждане на устройства за измерване на ползваните водни количества”. Въпросът е важен заради загубите и кражбите на вода и острата нужда от контрол, който е невъзможен без яснота за ползваните количества.
- ефективност: предложихме да се направи “Анализ на възможностите за подобряване на питейно-битовото водоснабдяване” там, където е включена мярка за изграждане на язовир за питейно-битово водоснабдяване в райони, в които е констатиран недостиг на вода. Това е важно, тъй като преди да се планира язовир е нужен анализ какво ще се случи след ремонтирани тръби, спиране на кражби и проучване на всички други алтернативи.
Природо-базирани решения
Към мярка „Изграждане или модернизиране на пречиствателни станции за отпадъчни води“ в плана предложихме действие „Пилотен проект за изграждане изкуствени влажни зони за пречистване на отпадни води в малки населени места“. Към момента у нас няма изградена нито една изкуствена влажна зона за пречистване/допречистване на води. Тези природо-базирани решения биха допринесли за намаляване на разходите за пречиствателни съоръжения, и от там улесняване на изграждането им - важно, предвид ниския процент на пречистване на отпадъчни води в сравнение със страните от ЕС. Мярката „Изграждане на съоръжения за естествено задържане на водата“ от предишния план не е изпълнена, за това предложихме анализ за причините за неизпълнение.
Подобряване на данните
Поискахме да се изяснят причините за ниската достоверност на оценката на химичното състояние на повърхностните водни тела и при необходимост да се заложат съответните мерки за подобряването й.
Следващи стъпки
Много малка част от препоръките ни бяха приети.
Всички предложения на WWF бяха в посока опазване на речните брегове, влажните зони и свързаност на местообитанията на водните обитатели. Тяхното прилагане би довело до опазване чистота на водата и гарантиране на нейното количество за природата и за хората. Тези въпроси са важни предвид климатичните промени, лошото управление и намаляването на достъпните водни ресурси.
По част от неприетите искания ще работим чрез действащите ни проекти, за други – ще се включим в следващия цикъл на актуализацията на ПУРБ, който се очаква да стартира догодина.

© WWF
Река Дунав край о-в Белене