Какво би искал/а да потърсиш?

Експерти от WWF и СЗДП започват събиране на костилки от дива череша за производство на фиданки

Целта е да се произведат фиданки от горскоплодни, които да бъдат засадени следващата година

След неотдавнашното проучване с дрон и набавяне на данни за местоположението на диви горскоплодни дървета, експерти от СЗДП и WWF България започнаха събирането на костилки от дива череша (Prunus avium) на територията на ДГС Берковица – пилотна територия на проекта ForestConnect. Целта е да се произведат фиданки от горскоплодни, които да бъдат засадени следващата година, за да може в бъдеще, с оглед на климатичните промени, да се увеличи разнобразието и обилието на храна за мечките у нас.



Оптималният период за събиране на семена е от юни до края на юли, като експертите събират плодове от дървета с по-висока производителност, за да се гарантира по-голям брой жизнеспособни семена. След като се съберат, черешите се транспортират до горския разсадник в Берковица, където костилките се отделят, изсушават се за 2-3 дни и след това се стратифицират в хладилник до есента. Този процес е от решаващо значение, тъй като производството на фиданки от диви горскоплодни дървета е сравнително ограничено в България, което прави опита, натрупан в разсадника в Берковица, важен и за други горски разсадници в трите екорегиона (Балкани, Карпати и Динари), където се намират пилотните територии на проекта. Опитът в отглеждането на горскоплодни дървета се документира в общо 23 пилотни сайта в трите екорегиона.

Тези съвместни усилия са част от по-голяма цел, насочена към повишаване на хетерогенността на местообитанията и устойчивостта към климатичните промени на горските екосистеми.

Проектът „ForestConnect: към климатично-интелигентна горска свързаност за едрите хищници в Балканско-Карпатско-Динарския региoн" се изпълнява по програма Interreg Дунавски регион, като е съфинансиран от Европейския съюз.