Какво би искал/а да потърсиш?

Ученици от България, Словения и Италия търсеха новаторски решения за енергийния преход

За целта влязоха в ролите на управляващи, бизнесмени и синдикати

По инициатива на природозащитната организация WWF повече от петдесет активни ученици от България, Словения и Италия се събраха в Кюстендил за участие в младежка симулация на Икономическия и социален съвет на ООН (ECOSOC). Събитието, което предостави възможност на младите хора „да влязат в обувките“ на управляващи на местно и национално ниво, на представители на бизнеса и участници в синдикални сдружения, се проведе с любезното съдействие на новооткрития Младежки център в Кюстендил.
 
WWF провежда подобна симулация за четвърти път у нас, като за пръв път включва и младежи извън България. Това стана възможно благодарение на проект Power Up!, финансиран от Европейската комисия по програма CERV. Събитието даде възможност и на партньорите на WWF – италианската природозащитна организация Istituto Oikos и словенската младежка мрежа No Excuse – да добият опит и знания как да провеждат такива симулации в бъдеще.



Представители на община Кюстендил от дирекции „Екология” и „Европейски проекти” се включиха в официалното откриване, като представиха на младежите успешно изпълнени екологични проекти. Специален лектор беше Сузи Лундегард, координатор на програма „Образование за устойчиво развитие” във WWF-Швеция, която проведе климатична работилница с младежите с цел предлагане на иновативни решения за устойчива промяна на градската среда. Разбира се, младежите преминаха през предварителна подготовка, при която бяха запознати по-детайлно с темата от климатичните експерти на WWF – Стела Христова и Райна Попова.
 
„След като разгряха с участието си в климатичната работилница, младежите започнаха симулацията на ECOSOC като бяха разпределени в четири групи: работодатели, синдикати, управляващи и младежи. Тези роли и позиции съответстват на водещите актьори, отговорни за интегрирането на справедливия енергиен преход в обществото. Основната им задача беше да търсят екологични, икономически изгодни и социално адекватни алтернативи за европейски райони, изложени на десетилетия интензивен въгледобив“, разказва Лилия Аракчиева, ръководител на програма „Младежка ангажираност и иновации във WWF
 


Тук споделяме и някои от най-находчивите им идеи:
 
  • да превърнем мините в изследователски институции и центрове за устойчиви технологии;
  • да осигурим плавен преход, за да могат хората в засегнатите райони да имат време за преквалификация и нови умения, както и възможност да планират своето бъдеще;
  • подготовка на интересни курсове и обучителни програми за развитие на „зелени умения“, както и на познания в другите модерни индустрии;
  • въвеждане на по-ниски данъци и такси за миньорите;
  • да превърнем мините в музеи и атракциони за туристи, където те да имат възможността да пробват как се добиват въглища;
  • да модернизираме икономиката с нови технологии и използването на AI.
 
В края на събитието младежите, които участваха в групата на управляващите, взеха финалните решения на базата на предложените от останалите три групи мерки. Всички те ще влязат в официален протокол, който бъде изпратен до компетентните институции в България, Словения и Италия.
 
А още на 26-и юни в Перник учениците от България ще имат възможността да представят резултатите от събитието пред реалните управляващи на местно и национално ниво. Тогава WWF ще организира следващото си интересно събитие – кръгла маса на тема „Справедлив енергиен преход и зелени решения за въгледобивните региони“. То ще се проведе в Международния младежки център в Перник. 
 
След симулацията на ECOSOC всички участници отпътуваха към близкото село Слокощица, където посетиха комплекс „Тихия кът”. Там се запознаха от първо лице с разнообразни устойчиви практики, като използването на възстановяеми енергийни източници, зелени покриви и рециклиране. Интересен пример дава самата общност на село Слокощица, която със съдействието на община Кюстендил е създала компостер, активно използван от местните хора.
 
© WWF
Ученици от три държави обсъждат идеи за енергийния преход