Какво би искал/а да потърсиш?

FSC® – знакът, който пази гората

Всички зависим от отговорното стопанисване на горите

Всяка година от 2008-ма насам редица държави по света честват последния петък на септември като Петъкът на FSC®. На този ден се замисляме за огромното значение на устойчиво стопанисваните гори. Всъщност от тях получаваме много повече от това, с което сме свикнали да ги свързваме. Горите не са само дървесина за отопление, производство на мебели, хартия или предмети за бита. Те имат своите екологични, водоохрани и противоерозионни функции, а също така са пазител на биологичното разнообразие.
 

Какво представлява FSC®?


FSC® (Forest Stewardship Council) е първата световна независима етикетираща система за горски продукти. Стартира през 90-те години на миналия век в отговор на обществената загриженост от размерите на обезлесяването в някои от най-емблематичните райони на планетата като Амазонската джунгла, Сибир, басейна на река Конго и т.н. Това обединява представители на екологични сдружения, профсъюзи, собственици на гори, хора от дърводобивната и дървопреработвателната индустрия, които решават да вземат мерки. Така възниква FSC® – неправителствена организация, чийто стандарт днес се прилага в 89 държави на пет континента. Основната ѝ цел е да балансира социалните, екологичните и икономическите интереси при стопанисването на горите. Към момента в световен мащаб по FSC® са сертифицирани повече от 161 милиона хектара горски площи.


Какво означава етикетът на FSC® върху даден продукт?


Темповете, с които унищожаваме горите на планетата, са почти неуловими. Всяка минута горски площи с размерите на 40 футболни игрища изчезват безвъзвратно, за да задоволят чудовищното търсене на продукти от дървесина. На този фон етикетът на FSC® гарантира, че продуктът, с който сме се сдобили, не е резултат от експлоатиращо и недалновидно, а от социално и екологично ориентирано горско стопанство. Логото ни уверява, че добивът на дървесина за производството на съответния продукт е не просто организиран с мисъл за биоразнообразието, но и при зачитане правата на местното население, а също и на хората, работещи в горите. Единствено продукти от дървесина, сертифицирана според строгите принципи на FSC®, могат да носят неговия етикет.
 

Какви са критериите на FSC® за сертификация?


За да се сертифицира една гора по FSC®, тя трябва да отговаря на десет универсални принципа, 64 критерия и редица индикатори, специфични за отделните държави и региони. Те са залегнали в националните стандарти за горска сертификация. Сред тях са: придържане към националното законодателство и подписаните международни спогодби, съблюдаване интересите на местните хора и коренно население, където има такова (индианц, пигмеи, сами и т.н.), опазване екологичните стойности на горите, редките и застрашени видове, както и правата на работниците. Освен това FSC® не допуска използването на опасни пестициди, регламентира управлението на отпадъците и опазва водните течения и стръмните склонове, изложени на риск от ерозия. Спазването на тези правила се проверява от независими експерти най-малко веднъж годишно.


Как протича процесът по FSC® сертификация?


Когато се вземе решение за сертификация на едно горско пространство, първо се прави предварителна оценка. Тя е дело на одиторска фирма, обикновено международна организация, акредитирана от централата на FSC® да изпълнява тази функция. Оценката се извършва на базата на горепосочените критерии. Тя бива предоставена на стопанина на гората и той може да вземе нужните мерки с цел изчистване на пропуските.

След това се прави основен одит. Той включва както документална проверка, така и мониторинг на терен, интервюта с месните хора, а също и разговори с другите заинтересовани страни. Накрая може да се пристъпи към издаване на сертификата, който важи за период от пет години. Въпреки това проверка на качеството на стопанисване се прави всяка година.

Уникалното при FSC® е, че проверка може да се направи и на одиторския орган. Тя се осъществява от от трета независима страна. Едно от основните изисквания при контрола е да гарантира, че горската територия не е сменила предназначението си.

 


FSC® и климатът


FSC® насърчава стопаните на горите да ги адаптират към климатичните промени. Реален казус у нас е нуждата от намиране на подходящи природно-базирани решения за справяне със съхнещите иглолистни култури. Едно от тях е да се даде приоритет на местни видове, предимно широколистни дървета и храсти, които в миналото са расли там, но в резултат на човешко решение са подменени с иглолистни култури. Те са много по-устойчиви на атаките на бръмбара корояд – директен ефект от променящия се климат. Друго решение е предвиждането на буферни ивици от 15 метра покрай водните течения, в които извеждането на сечи е забранено. Те предотвратяват прииждащи вълни, които биха причинили наводнения, а също и опазват бреговете от ерозия.

FSC® в България


В България вече 70% от горите са сертифицирани по FSC®. Това възлиза на почти 2 400 000 ха, което превръща България в петата държава по площ на сертифицираните гори в Европа. Страната ни се нарежда след Швеция, Полша, Турция и Румъния. Първите сертифицирани гори у нас стават факт през 2005 г. в рамките на ДГС „Доспат“. Днес в България има 420 фирми, сертифицилани по FSC®.
 

Знаете ли че...?


Ново изследване показва, че горите, сертифицирани по FSC® в Габон и Конго съдържат по-голямо изобилие от критично застрашени видове в сравнение с горите, които не са сертифицирани. Проучването, водено от Университета в Утрехт с подкрепата на WWF и Обществото за опазване на дивата природа (WSC), съдържа убедителни доказателства, че големите бозайници се чувстват по-добре в сертифицираните гори. Чрез стратегическо позициониране на скрити камери и щателно документиране броя на екземплярите изследователите установиха, че сертифицираните гори приютяват с 2,7 пъти повече бозайници над 100 кг като горили и слонове и с 2,5 пъти повече бозайници от 30 до 100 кг като леопарди и шимпанзета, в сравнение с горите без сертификат.


Как можем да бъдем полезни?


Етикетът на FSC® е гаранция, че продуктът, който сме харесали, е произведен от дървесина, отгледана при изключително високи нива на контрол. Видим ли това лого, можем да сме сигурни, че купувайки стол, тетрадка или гардероб, ние не навреждаме на редките и застрашени видове, не объркваме генетичното разнообразие в горите, не нарушаваме екологичните стойности на екосистема, не пристъпваме правата на работещите на терен и местните общности и не поощряваме корупционнни практики. Нека избираме тези продукти в ежедневието си, които опазват горите и всички нас – а  зависещите от тях.
© FSC
FSC