The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland

Видрите са едни от най-интересните обитатели на влажните зони в България. Вече ви разказахме любопитни факти за тях. В настоящия материал ще обърнем внимание на заплахите за техните местообитания и на работата на WWF България, свързана с опазване на влажните зони у нас.
Заплахи за видрите
Състоянието на популациите на животински видове е свързано със състоянието на местата, които те обитават. Факторите, които вредят на реките и на другите влажни зони, са фактори, които застрашават и видрите. Сред тях са: речните прегради и диги, корекциите на реки, пресушаването на реки и блата с цел напояване на земеделски площи, замърсяването на водите, изсичането на крайбрежна растителност, водното строителство, засушаването в резултат на климатичните промени и др.Сериозна заплаха е и бракониерството – убиването на видри е незаконно, но за съжаление, се случва. Много често видрите стават жертва на хората, когато се заселят в близост до рибовъдни обекти, в които рибата се отглежда в незащитени водоеми. Но има много методи да се ограничи достъпът на видрите до водоемите, без да е нужно да се убиват тези интелигентни и застрашени животни.
Видрата не живее само във водата – тя се движи и по сушата, където също има заплахи за нея. Когато си търси ново местообитание, може да измине много километри. Любопитен е случаят на млада видра, която преди време изминава 200 км от Белгия до Нидерландия в търсене на нов дом (по данни на WWF Белгия - бел.ред.). При тези пътешествия видри често биват прегазвани от автомобили. В някои случаи стават и жертви на скитащи кучета, от които е трудно да избягат.

Речна видра. Снимка: Shutterstock
Необходими мерки за опазването на видрите и техния дом
Ако влажните зони изчезнат или бъдат безвъзвратно увредени, ще изчезнат и видрите. Както и хиляди други растителни и животински видове.Според Червената книга на България необходимите мерки за опазването на вида включват: обявяване на речни мрежи за защитени територии и зони, възстановяване на крайбрежната растителност, осигуряване на проходи през пътищата, зарибяване, мониторинг и популяризиране на ролята на вида в екосистемите.
Адекватните компенсации за щети от видри върху рибарници също са ключов фактор, както и прилагането на строги мерки срещу бракониерството.
Изключително важно е да се грижим за влажните зони, защото те са убежища на невероятно биоразнообразие, част от което е и видрата, а и защото са места с огромно значение за здравето и благоденствието на нас, хората.
Как WWF помага за опазването на дома на видрата?
От години WWF България е посветена на опазването на влажните зони в България. Работата ни е много разнообразна. Ето някои от нейните аспекти:Проучвания на речни прегради и възстановяване на естествени речни потоци
Фрагментацията на реките има силно негативни последици върху техните обитатели, тъй като повечето видове риби имат нужда да мигрират в търсене на храна и подходящи места за размножаване. А проблемите за рибните популации се трансформират и в проблеми за видове, които се хранят с тях - като видрата.Експертите на WWF България извършват проучвания и картиране на речните бариери по дунавски притоци като реките Лом и Вит. Те правят и оценки на заплахата от тези бариери за речната екосистема и за хората. Много от преградите са изоставени, рушат се от години и не само възпрепятстват естествената миграция на рибите, но и влошават екологичното състояние на реките и увеличават риска от наводнения.
Наскоро нашата организация започна проучване на възможностите за възстановяването на речната свързаност именно на река Лом. Реката е фрагментирана от стари прегради, прагове и бентове. Планираме да извършим подробна инвентаризация и оценка на изкуствените прегради в нея.

Река Лом. Снимка: WWF
Преди време по съвместен проект WWF България и Дирекцията на Природен парк „Русенски Лом“ премахнаха бариера, блокираща преминаването на рибите при ниски води от река Черни Лом край село Червен, Русенско. В рамките на същия проект изградихме и рибен проход край с. Иваново. По този начин значително бе увеличен речният участък от Русенски и Черни Лом, в който рибите могат да се придвижват дори при маловодие.
- Как това помага на животински видове като видрата?
Обявяване на нови защитени зони и територии
През 2012 г. по предложение на WWF България край Велико Търново бе обявена защитена местност „Река Веселина“. Тя включва комплекс от влажни зони и други ценни природни местообитания, между които крайречни гори. Работата на WWF там подобри и хидравличния режим чрез възстановяване на течението на реката в стария меандър и изграждане на рибен проход за осигуряване на преминаването на риби и безгръбначни.През 2022 г. отново по наше предложение бе създадена защитена местност „Есетрите – Ветрен“. Това е първата защитена територия в България, посветена на дунавските есетри – невероятен животински вид, съществувал още по времето на динозаврите.

Защитена местност „Есетрите – Ветрен“. Снимка: Министерство на околната среда и водите
WWF България има принос и към създаването на мрежата „Натура 2000“ в България. Участвахме в проучвания на рибите и природните местообитания и в подготовката на предложения за защитени зони по притоците на река Дунав и дунавските острови – общо 35 зони.
- Как това помага на животински видове като видрата?
Възстановяване и опазване на крайречни гори
Една от първите дейности на WWF в България е именно възстановяването на заливни гори на българските дунавски острови. Като част от тази дейност залесихме с местни дървесни видове островите Ковачев, Козлодуй, Есперанто и Алеко.От години нашият екип работи за възстановяването на крайречни гори. Част от успехите ни включват възстановяването на 160 дка гори край река Марица и 321 дка крайречни гори в защитена зона „Мартен-Ряхово“ край Русе, където бяха засадени дръвчета от местни видове. През 2019 г. пък поставихме началото на нова крайречна гора на брега на Марица, близо до град Стамболийски.
- Как това помага на животински видове като видрата?
Обезлесяването, както и интензивното земеделие, влияят на речната екосистема. В реката постъпват фини глинести седименти и на много места първоначалното чакълесто речно дъно е заменено от дъно с фин глинест субстрат. Така се унищожават местообитания на рибите, а оттам настъпват вреди и за видрите.
Крайречните екосистеми са важни и защото създават подходящи убежища по бреговете на реките, където видрата може да живее, да си почива и да се размножава.
Възстановяване и опазване на Драгоманското блато
От 2021 г. Сдружение за дива природа „Балкани“ и WWF България си сътрудничат за възстановяване и опазване на най-голямата карстова влажна зона у нас – Драгоманското блато. Дейностите, които са извършени до момента или предстои да бъдат извършени, включват:- Създаване на водни огледала (освободени от растителност площи), които да служат за местообитание на птици и други животни и да дават възможност за развитие на растителни видове като водната лилия;
- Изграждане на буферни зони с цел намаляване замърсяването с торове от съседните обработваеми земи - предвижда се създаването на сенокосни ливади, което освен икономически ползи ще подпомогне възстановяването на видове като птиците ливаден дърдавец и сив жерав, рядкото растение шамхатовидната ведрица и други;
- Изграждане на нова туристическата и обучителна инфраструктура;
- Провеждане на мониторинг, при който ще бъдат изследвани местообитанията на рибите, водолюбивите птици и растителността;
- Работа с фермери за намирането на устойчиви селскостопански дейности в периферията на блатото, които освен пряка икономическа полза да имат принос и към опазването и възстановяването на биологичното разнообразие.

Драгоманското блато. Снимка: WWF
Възстановяване на влажните зони на Персин
В продължение на години екипът ни си сътрудничи с Природен парк „Персина“ за възстановяване на влажните зони на остров Персин. Блатата там са били напълно пресушени, за да се освободи земя за ползване. Това е имало унищожителен ефект върху биоразнообразието и в същото време така и не е превърнало местата в качествена земеделска територия, тъй като те имат други характеристики. WWF помогна за възстановяване на водния им режим.Работата ни включва изграждане на шлюзове, които улесниха допълнително пускането на вода в нововъзстановените влажни зони на острова и така допринесоха за завръщането на живота там. Това е критично важно за дунавски видове като пеликани и други колониално гнездящи птици, ибиси, малки корморани, чапли и др.
Опазване на естествения характер на Дунав и на дунавските екосистеми
Чрез работата си по Дунав WWF България се стреми да опазва реката от съществуващи и нови заплахи като например опасния проект за водноелектрическа централа „Турну Мъръреле – Никопол“. Извършваме огледи и картиране със сонар на потенциални хабитати на есетри и места с драгажни дейности. Целта ни е да проверим доколко местата, където се извършва драгиране, се припокриват с местообитанията на есетри.
Работа със сонар по Дунав. Снимка: WWF
Засилването на корабоплаването и плановете за допълнително разширяване и одълбаване на Дунав представляват сериозни предизвикателства за екосистемата в условията на климатичните промени. Различни изкуствени съоръжения променят речното течение и създават рискове за живота в реката. WWF България работи за това намесата да е ограничена и рискът да може да бъде управляван.
- Как опазването на Драгоманското блато, остров Персин и на Дунав като цяло помага на животински видове като видрата?
Научете още за работата ни: Програма „Води“ на WWF България
______________________
Ако желаете да подкрепите усилията на WWF България за опазване на реките и влажните зони – дом на видрата, можете да го направите на WWF.BG/VIDRI