Какво би искал/а да потърсиш?

Стартирахме производство на фиданки от местни горскоплодни видове в Западна Стара планина

Целта е да увеличим хранителната база на мечките в региона

Българският екип на проект ForestConnect с представители от WWF България, Северозападно държавно предприятие и Изпълнителна агенция по горите стартира нова инициатива за събиране и засяване на семена от местни диворастящи горскоплодни видове в горски разсадник „Ашиклар“ в гр. Берковица. 

Какво ядат мечките?

През лятото идентифицирахме диворастящите местни горскоплодни видове - дива череша, джанка, скоруша и дива ябълка. Целта ни беше да проучим диетата на мечките в региона. Тази дейност представлява първият опит за производство на разсад от местни горскоплодни видове в тази част на България.


 

Работим за увеличаване на хранителната база на едрите хищници

При посещението в гр. Берковица по-рано тази седмица, част от екиопа се зае със засяването на събраните семена в лехите на горски разсадник „Ашиклар“, поделение на Северозападно държавно предприятие. Другите участници в проекта  се включиха в дейности по почистване и осветляване на  участък с разнообразие от горскоплодни дървета на територията на Държавно горско стопанство Берковица, за да увеличим на плодоносенето.



Една от целите на проект ForestConnect е да запази и разпространи местни видове горскоплодни, които са важни за биоразнообразието и здравето на екосистемите.
 
Съвместните усилия подчертават значението на  междуинституционалното сътрудничество в областта на устойчивите практики за управление на горите, включително  в полза на едрите хищници и в условията на климатични промени.



Прочети тук повече по темата
Научи с какво се хранят кафявите мечки

Проектът „ForestConnect: към климатично-интелигентна горска свързаност за едрите хищници в Балканско-Карпатско-Динарския региoн" се изпълнява по програма Interreg Дунавски регион, като е съфинансиран от Европейския съюз.