Какво би искал/а да потърсиш?

Как най-лесно и ефективно да прегледаме мерките за водите?

Експертите на WWF съветват

Във връзка с актуализирането на плановете за управление на речните басейни у нас ние от WWF подготвихме насоки, които да са от полза за гражданите, решили да се включат в общественото обсъждане. Напомняме, че до края на септември всеки българин може да изкаже мнение по отношение на мерките за управление на водите. Тяхната цел е да спомогнат за опазването както на количеството, така и на качеството на водите в България. Днес имаме шанса да помогнем за по-доброто управление на реки, езера, язовири и всички онези места, от които ежедневно черпим вода и ползваме за риболов, забавление и отдих.


Напътствията на WWF:


1. Ориентирайте се в кой район за басейново управление се намира мястото, което ви интересува. Управлението на водите у нас се извършва в зависимост от това в кои големи речни басейни се вливат. На този принцип те се разделят на: Дунавски, Черноморски, Източно-Беломорски и Западно-Беломорски. Проекто-плановете за четирите района поотделно можете да намерите на уеб страницата на Министерството на околната среда и водите тук.

2. Да кажем, че се интересувате от плана за управление на Дунавския район. Той се състои от много раздели, включващи един основен документ и различни приложения.
 
  1. Ако имате достатъчно време и не ви липсва интерес по темата, ще ви е любопитно да научите базовите характеристики на Дунавския район, видовете натиск върху водите в него, къде се намират зоните за защита на водите, какви са заложените цели за водните тела, мерките  и др.
  2. Ако разполагате с малко време, препоръчваме ви да разгледате Раздел 7: Кратък преглед на програми от мерки за постигане на целите за опазване на околната среда. Общият обзорен документ можете да намерите тук, а Програмата от мерки е достъпна тук. Също така бихте могли да се запознаете и със Списъка от мерки в табличен вид. Към мерките има заложени и планирани действия за тяхното изпълнение. А самите мерки от своя страна са разпределени към ключови тематични мерки. 
3. Съветваме ви да свалите Програмата от мерки на вашия компютър, защото така боравенето с нея е по-лесно. Можете да търсите мерки по различни критерии: по речен басейн, водно тяло, населено място, община и област.  Като трябва да имате предвид, че водните тела не съвпадат непременно с реките. Тук можете да разгледате списъка на повърхностните водни тела в Дунавския басейн.

4. Важно е да знаем, че мерките биват два типа:

1) Такива, които се прилагат за всички водни тела в района за басейново управление;
Пример за такава мярка: „Възстановяване и защита на речните брегове и речното корито от ерозия“.
Действието за изпълнението на мярката е: „8. Забрана за сечи на естествена крайбрежна растителност“.
Те са отнесени към Ключова тематична мярка: „6. Подобряване на хидроморфологичните условия на водните тела“.
 
2) Такива, които се планират за всяко конкретно водно тяло или зона за защита на водите.
Пример за такава мярка: ВЕЦ Бързия, мярка „Осигуряване на екологичния отток“.
Действия за прилагане на мярката (в случая са две): „7. Изменение на разрешителни за водовземане с цел осигуряване на екологичен отток въз основа на утвърдената методика за определяне на екологичния отток за различните типове реки“ и „2. Забрана за водовземане от ВЕЦ при маловодие (съгласно  методика за екологичен отток)“.
 


Как да участваме в общественото обсъждане?


Становища, предложения, препоръки и коментари по публикуваните проекти на Плановете за управление на речните басейни можете да изпращате по предпочитан от вас начин.
 
за Дунавски район:
Басейнова дирекция „Дунавски район“, гр. Плевен 5800, ул. „Чаталджа“ 60, п.к 1237
или на e-mail: dunavbd@bddr.bg
 
за Черноморски район:
Басейнова дирекция „Черноморски район“, гр. Варна 9000, ул. „Александър Дякович” 33
или на e-mail: bdvarna@bsbd.bg
 
за Източнобеломорски район:
Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, гр. Пловдив 4000, ул. „Янко Сакъзов“ 35, п.к.307
или на e-mail: bd_plovdiv@earbd.bg
 
за Западнобеломорски район:
Басейнова дирекция „Западнобеломорски район”, гр. Благоевград 2700, бул. „Св. Димитър Солунски” 66, п.к. 441
или на e-mail: bdblg@wabd.bg
 
за всички райони за басейново управление:
Министерство на околна среда и водите, гр. София 1000, бул.„Княгиня Мария Луиза“ № 22
или на e-mail: RBMPconsultation@moew.government.bg
 

От WWF вярваме, че познаването на мерките би помогнало на хората в съответния район да проследяват тяхното изпълнение и би повишило както количеството, така и качеството на водите у нас.

Повече за актуализирането на плановете за водите у нас можете да прочетете тук.
 
© WWF
Дунав от въздуха