Какво би искал/а да потърсиш?

Актуализират плановете за управление на водите у нас

Гражданите имаме думата

До края на септември всеки българин може да изкаже мнение за мерките за управление на водите у нас. Това са реките, езерата, язовирите – всички места, от които ежедневно черпим вода, а също и ползваме за приятни разходки, риболов и забавление.

Голямата цел на мерките е да послужат за опазването както на количеството, така и на качеството на водите.

За България това е третият цикъл на разработване на планове за управление на речни басейни (ПУРБ), които се актуализират на всеки шест години. В тези планове са включени документи, с чиято помощ отговорните институции прилагат политиките за опазване на водите. А програмата от мерки е документът, чрез който басейновите дирекции преценяват дали даден проект е допустим или не.



„Плановете са изключително важни за управлението на водите. Те разглеждат състоянието не само на повърхностните, но и на подземни водни тела, а също така и определят целите за неговото подобряване или запазване. Накратко, описват антропогенния натиск срещу водите. Впоследствие спрямо тези фактори се набелязват и мерки за постигане на целите. Мерките от своя страна могат да бъдат хоризонтални, т.е. да засягат всички водни тела в речния басейн или такива, насочени към отделно водно тяло или локация“, коментира Катерина Раковска, старши експерт „Политики и биоразнообразие“ в екипа на WWF.

Водите са особено ценни за хората, земеделието, природата и промишлеността. Научните изследвания в страната показват, че, за съжаление, недостигът на вода ще се усеща все по-често. А с колкото по-ограничен ресурс разполагаме, толкова по-добро трябва да е неговото управление, за да може да задоволи всички видове ползвания, които често се конкурират помежду си. Управлението на водите у нас се извършва в зависимост от това в кои големи речни басейни се вливат. На този принцип те се разделят на: Дунавски, Черноморски, Източно-Беломорски и Западно-Беломорски.



WWF също разглежда програмата от мерки в светлината на своята над двадесетгодишна дейност, посветена на опазването на сладководните екосистеми. Нашите специалисти работят всеотдайно за благосъстоянието на река Дунав и нейните влажни зони, за свързаността на местообитанията на речните видове, за здравето на крайречните гори и, не на последно място, за насърчаването на ефективно ползване на водите.

Експертите на WWF напомнят, че планът е общественодостъпен и всеки, който желае, би могъл да провери дали в него са включени конкретни мерки за неговия район, и да предложи нови със съответната обосновка. Най-хубавото е, че мнение може да изкаже всеки българин, независимо дали е представител на  организация, институция или просто изразява своята гражданска позиция. Скоро ще бъдат публикувани и официалните становища на WWF.

Как най-бързо и лесно да прегледаме мерките за водите, вижте съветите на WWF тук.
 
© WWF
Река Искър до Панчарево