Какво се случи през 2010 г.
Национален ден на природните паркове
Близо 3000 доброволци събраха над 15 тона отпадъци, ремонтираха кътове за отдих, участваха в изграждането на мостчета по някои от най-популярните маршрути
В Природен парк Витоша се почистваше на пет места - Алеко, Златни мостове, Дендрариума, Драгалевски манастир, като на посетителския център над Драгалевци доброволци изградиха и дървени мостчета по нискообиколната пътека.
На Алеко "посланик" на Природен парк Витоша беше Симо от "БГ Радио", на Златните мостове - Венелин Петков от bTV. Американският посланик Джеймс Уорлик също дойде. Той призова правителството да направи повече за опазването на горите и защитените територии, както и по проблема със замените на гори.
В Природен парк Българка над Габрово се почисти и облагороди образователен маршрут „Първи стъпки за начинаещи вълшебници”. Участниците се разделиха на два отбора, защото маршрутът включва два кръга. Едните се отправиха към връх Исполин, а останалите към „Лабораторията на Баба Яга” и хижата на община Габрово. Други успяха да боядисат съоръженията по пътеките - беседки, люлки, пейки и заслони. "Посланик" на природния парк отново беше актьорът Филип Аврамов.
В Природен парк „Врачански Балкан” се включиха над 200 деца, техни учители и много туристи. Почистването се извърши от Трудовашката чешма до прохода Вратцата, където само за един час бяха събрани над 2 тона отпадъци. Успоредно с това беше открито дървено мостче по един от туристическите маршрути в парка. "Посланик" на природния парк беше актьорът Валери Йорданов.
В Природен парк Златни пясъци над 220 души се събраха на Аладжа манастир. Три групи почистваха туристически маршрути и места за пикник, а четвъртата лакираше новоизградения мост и подхода към вековния чинар. "Посланиците" на природния парк Ваня Щерева и Камен Воденичаров раздадоха награди в томболата с всички участвали.
В Природен парк Рилски манастир близо 200 души успяха да почистят местностите Обедище, Студената чешма, Кирилова поляна. За втори път "посланик" на парка беше синоптикът на bTV Станислава Цалова. Беше открит и новият мост над Очова река. Учениците от eко-фотоклуб "Приятели на Природен парк Рилски манастир” бяха подготвили литературно-музикална програма.
В Природен парк Сините камъни над Сливен се включиха около 300 души. Ученици събираха отпадъци, лакираха и боядисваха табла, маси и пейки във високата част на планината – в местностите Равна река, Слънчева поляна, край горна лифтена станция, около езерото и Кушбунар и в детски кът "Кълвача". Друга група доброволци почистваха покрай пътя Сливен – Карандила. Туристите-ветерани се включиха при почистването на пешеходен маршрут Моллова кория – Карандила. За втора поредна година лицето на Природен парк Сините камъни беше фотографът Александър Иванов, станал известен със снимките си на България отвисоко.
В Природен парк Странджа бяха почистени Защитена местност Устието на р. Велека, местността Липите заедно с плажа и Северния плаж на Синеморец. Включиха се около 350 души от Бургас, Малко Търново, Царево, Синеморец. Бяха събрани около 2 т предимно пластмасови отпадъци. Освен че почиства, "посланикът" на природния парк, актьорът Юрий Ангелов, се преобрази в Нептун и поздрави участниците.
В Природен парк Шуменско плато скаути, "зелени патрули", ученици от велоклуба, туристи и граждани почистиха района над „Орбита”, около информационния център на паметника "1300 г. България", източната площадка на парапланеристите, горичката зад нея, горския лабиринт и класната стая на открито. На следващия ден ветераните от туристическото дружество „Мадарски конник” почистиха района на „Зеленото училище”, туристическия заслон към Осмарските колонии и района около бившия ресторант „Стъклото”. Бяха изградени и преградни съоръжения за спиране на автомобили южно от информационния център, за да се запази находище на орхидеи. "Посланик" на природния парк беше журналистът Иван Капралов.

Туристи от Североизточна България се присъединиха към Националния ден на природните паркове
Националният ден на природните паркове ентусиазира много други хора да се погрижат за природата около тях, без значение, че наблизо няма природен парк.
Туристи от Североизточна България почистиха брега по Северното Черноморие. Общинари и юристи се заеха с Дунавския парк в Силистра. Хората от Айтос също разтребиха зелените площи на града. Младежи от Старозагорско почистиха пътеката за хижа "Соколна" в Национален парк Централен Балкан.
Туристи от Североизточна България почистиха брега по Северното Черноморие. Общинари и юристи се заеха с Дунавския парк в Силистра. Хората от Айтос също разтребиха зелените площи на града. Младежи от Старозагорско почистиха пътеката за хижа "Соколна" в Национален парк Централен Балкан.