СИНГИ УАНГМО
Запознайте се с жената,
която пази бенгалските тигри
в гъстите гори на Бутан
Тя е сред малкото жени рейнджъри в Бутан. Седмици наред тя прекарва в горите, за да опазва дивите бенгалски тигри и всякакви други горски животни, които обитават Национален парк „Роял Манас“.
Белият тигър е подвид на бенгалския. Широко разпространени са заблудите, че белият тигър е сибирски или че е албинос.
Синги ръководи екип от 30 рейнджъри – всичките мъже. Времето ѝ е посветено основно на проследяване на бенгалските тигри, включително и бели тигри, чрез фотокапани, провеждане на теренни проучвания и непрестанно патрулиране по местата, на които бракониерите ловуват най-често. Целият екип разполага с оръжие. Заплахата от бракониери и дървосекачи е постоянно надвиснала над тях.
„Захващам се с работа, само работа и нищо друго.
Това ме обогатява, умът ми е спокоен,
мога да се концентрирам изцяло.“
„Тигрите са наша гордост. Ако ги загубим, ще загубим и своите културни и духовни ценности. Ако животните не са някъде там, в дивото, ще загубим и себе си.“
Работата на терен подлага на изпитание молитвите на Синги.
По време на рутинна обиколка през 2015 г. екипът се сблъсква
с най-големия си враг. Срещу тях стоят група въоръжени бракониери.
За части от секундата Синги преценява лагера, който току-що са обезпокоили.
„Бяха много, а ние бяхме малка група. Беше много страшно.“
За щастие, при вида на по-добрите оръжия на рейнджърите,
бракониерите побягнали. Синги се измъква без драскотина,
но разтърсена до дъното на душата си.
Това бил един от най-страшните моменти в живота на Синги,
но тя става все по-непоколебима:
„Преди имах съмнения и не бях уверена, че ще се справя.
Но запазих самообладание и сега имам повече кураж.“
Незаконната търговия с животни се изчислява на около 15 милиарда лири на година и е четвърта по обем след търговията с наркотици, хора и фалшифицирани стоки. Усилията на бутанското правителство и рейнджърските екипи като този на Синги правят всичко възможно да възпрат тази дейност, но при толкова високи залози борбата продължава безкрайно.
„Бракониерите са безскрупулни и много опасни. Колкото и да патрулираме, те се връщат отново и отново.“
Използването на фотокапани е от ключово значение за ефективното проследяване, както и в борбата срещу черния пазар. Завързаните за дървета камери правят снимки, когато отчетат движение. Така се броят животните, следят се пътищата им и поведението. Но те дават и възможност да надникнем в потайния свят на бракониерството.
„Нарушителите си измислят всякакви истории, но фотокапанът не лъже. С него правим истински пробив не само в разбиранията ни за самите животни, но и в работата ни като патрулиращи рейнджъри.“
Работата на местните рейнджъри като Синги допринася за постигането на една по-голяма цел. През 2010 г. броят на дивите тигри достига критично ниско ниво.
Държавите, на чиято територия живеят тигри, се съгласяват, че е време да се предприемат сериозни мерки. Всички те заедно обещават да удвоят броя на дивите тигри с подкрепата на WWF.
За първи път в историята на природозащитата, броят на тигрите се увеличава. През 2010 г. те са едва 3200. Днес наброяват 4200.