The WWF is run at a local level by the following offices...
- WWF Global
- Adria
- Argentina
- Armenia
- AsiaPacific
- Australia
- Austria
- Azerbaijan
- Belgium
- Bhutan
- Bolivia
- Borneo
- Brazil
- Bulgaria
- Cambodia
- Cameroon
- Canada
- Caucasus
- Central African Republic
- Central America
- Chile
- China
- Colombia
- Croatia
- Democratic Republic of the Congo
- Denmark
- Ecuador
- European Policy Office
- Finland
Вижте защо е важно да пазим горите, които имаме
Природната система е съвкупност от елементите на живата и неживата природа. Тя на практика включва всички организми и техните местообитания. Ние, хората, сме важна част от тази природна система и сме зависими от нея по хиляди начини. Така че ключът към оцеляването на човечеството е опазването на природата. Чрез цикъла на хранителните вещества и водата, чрез фотосинтезата и образуването на почвата, живите и неживите елементи са свързани и си взаимодействат непрестанно.
Горските екосистеми допринасят за функционирането на нашата среда
Колкото по-здрави и по-устойчиви са горите, в толкова по-голяма степен околната среда може да осигури това, от което се нуждаем. До момента хората са били свързани с горите предимно чрез материалните услуги, които те предоставят, но поради намаляващите природни ресурси и изменението на климата започваме все повече да ценим и регулиращите услуги.
Безспорни са и ползите от горите за намаляване на негативните въздействия от климатичните промени. Освен това горите осигуряват убежище на различни животни, растения и гъби, а ние можем да се възползваме от прохладната сянка под короните на дърветата в крайречните гори.
„Освен че създават местообитания за животните, горите са важни и за нас – хората. Например, гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата. Заедно с това, коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката“, разказва Нели Дончева, главен експерт на програма „Гори“ във WWF.
Освен че са ключова предпоставка за състоянието на въздуха, който дишаме, горите имат и важно стопанско значение. Суровините, които ни предоставят, за производство на храна, енергия и лекарства, а също и дървесината, са от съществена важност за развитието на икономиката. Точно по тази причина развитието на устойчиво горско стопанство е от ключово значение.
Повече за ползите от горите можете да научите от тематичната ни брошура.
Горите ни са изложени на заплаха
Свръхексплоатацията на горите води до деградация на техните екосистеми, загуба на екосистемни услуги и намаляване на биоразнообразието. В хода на развитието на човешката цивилизация ние постепенно сме променили природата и нейните ресурси така, че да отговарят на нашите цели. В същото време обаче сме изложили на риск условията за съществуване на елементите, съставящи природните системи като често ги неглижираме и дори – унищожаваме.
За съжаление, тези практики съществуват и днес. Най-ясно се вижда в дейността на сектори, които използват директно природните ресурси, като земеделието, горското стопанство, риболова, управлението на водите и минното дело. Преразглеждането на тези отрасли е от съществено значение не само за опазване на естествените системи, но и за поминъка на хората, които зависят от тях.
Климатично-интелигентно управление на горите
Горите в региона на Централна и Източна Европа представляват важен природен ресурс. Значението им вероятно ще се увеличава още повече в близко бъдеще. Причина за това е не само нарастващото търсене на дървесина, но и все по-голямата информираност на обществото за екосистемните услуги, които ни предоставят.
За съжаление обаче, климатичните промени излагат на риск тези услуги. Управлението на горите ще трябва спешно да се адаптира, както за да смекчи последиците от негативните им ефекти – като засушаване, увеличен отток на вода, ерозия на почвата и др., така и за да увеличи устойчивостта на горите в новите условия.
„Чрез проект „Климатично-интелигентно управление на горите“ WWF вече работи активно по проучването на различни горски практики и прилагането на специфични модели за управление на горите в променящия се контекст. Целта е да се окаже положително въздействие върху околната среда и да се адаптират към климатичните промени най-уязвимите гори в България – изкуствено създадените горски култури от бял бор“, споделя старши експертът по горите във WWF Костадин Вълчев.
Теренната работа у нас се извършва на площ от над 1000 ха в обхвата на седем държавни горски стопанства: ДГС „Витошко-Студена“, ДГС „Радомир“, ДГС „Невестино“, ДГС „Петрич-Първомай“, ДГС „Гоце Делчев“, ДГС „Сандански“ и ДГС „Кюстендил“ – всичките на територията на Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП).
Повече информация за проекта можете да прочетете тук.
© WWF