Какво би искал/а да потърсиш?

70 години след изчезването им тигрите се завърнаха в Казахстан

Страната прави исторически опит за реинтродукция на вида

Казахстан направи историческа стъпка към възстановяването на популацията на тигрите, изчезнала в страната преди цели 70 години. Два сибирски тигъра, отгледани в плен, бяха преместени в природния резерват „Или-Балхаш“. Техните потомци ще бъдат първите тигри, родени в казахстанската дива природа от десетилетия насам.

Това изключително събитие е част от амбициозна програма, ръководена от правителството на Казахстан с подкрепата на WWF и Програмата на ООН за развитие (ПРООН), за възстановяване на екосистемата на делтата на „Или-Балхаш“ и за повторно въвеждане (реинтродукция) на тигрите в страната.

„Завръщането на тигрите в Казахстан и Централна Азия бележи монументален етап в опазването на природата. Преместването е важна стъпка не само за завръщането на големите котки в тяхната историческа родина, но и за възстановяването на цяла екосистема“, коментира Стюарт Чапман, ръководител на инициативата Tigers Alive на WWF.

Откъде идват двата тигъра и къде ще живеят?

Женският тигър на име Бодхана е роден през 2012 г. в германски зоопарк, а мъжкият, наречен Кума - през 2015 г. в италиански сафари парк. Те са прекарали няколко години в специално убежище за големи котки в Нидерландия, където животните обитават отделни пространства и имат минимален контакт с хората.

В Казахстан двата тигъра бяха настанени в просторно полуестествено заграждение от 30 декара в природния резерват „Или-Балхаш“.



Кадри от транспортирането и пускането на тигрите. Снимки: Living Image/WWF

Те не могат да бъдат пуснати изцяло в дивата природа, тъй като нямат развити умения за оцеляване в нея. Но всяко тяхно потомство ще бъде пуснато на свобода и ще бъде част от първите тигри, обитаващи казахстанската природа от десетки години насам. Тези индивиди ще изиграят важна роля в създаването на нова популация в региона.

Как ще се изгради здрава популация без кръвосмешение?

Преместването на двата тигъра е първото от няколко планирани през следващите години. Целта е до 2035 г. да се създаде популация от около 50 диви тигъра. Предстои да се уточни дали следващите въведени тигри ще дойдат от дивата природа или също ще бъдат потомци на родени в плен животни.

Районът на „Или-Балхаш“ – най-подходящото място за реинтродукция

Предварителни проучвания са показали, че най-доброто място за повторното въвеждане на тигрите в казахстанската природа е именно резерватът „Или-Балхаш“, на юг от езерото Балхаш, и районът наоколо. Той е част от историческия ареал на вида. Там живеят много малко хора и то на голямо разстояние от мястото, където ще бъдат пуснати животните. Има достатъчно пространство за популация от до 120 тигъра.


Изглед към част от резервата. Снимка: WWF Central Asia

Напредъкът във възстановяването на района вече е в ход с повторното въвеждане и на критично важни за тигрите животински видове като бухарския елен и залесяването на над 500 декара с местни дървесни видове. Тигрите ще играят важна роля за поддържане на структурата и функциите на екосистемата, на която разчитат както хората, така и дивата природа.


Бухарски елени в резервата „Или-Балхаш“. Снимка: WWF Central Asia

От самото начало местната общност в района на резервата „Или-Балхаш“ участва активно в проекта. Там са въведени нови земеделски практики и мерки за бъдещо развитие на природния туризъм.

Кога и защо са изчезнали тигрите в Казахстан?

В миналото в Казахстан е имало каспийски тигри, които са изчезнали от дивата природа през 40-те и 50-те години на миналия век. Причината е прекомерен лов и унищожаването на видове, които са част от хранителната верига на тигъра.

Програмата за реинтродукция работи с най-близките роднини на изчезналия вид, а именно сибирските (или амурските) тигри. Тези тигри се срещат в дивата природа на Далечния изток на Русия и в Китай. Те са най-добре приспособени към казахстанските климатични условия – студени зими и горещи лета.

Смята се, че в дивата природа на планетата в момента има около 810 сибирски тигъра (750 в Русия и 60 в Китай).


Един от двата сибирски тигъра, които вече ще живеят в Казахстан. Снимка: Нидерландското убежище Stichting Leeuw

Някога тигрите са се срещали в голяма част от Азия, чак до Турция. Сега тигърът обитава едва 5% от първоначалния си ареал, а броят на всички диви тигри в света се оценява на около 5500.

Присъствието на тигри осигурява големи екологични ползи. То оказва положително въздействие върху местната екосистема, биологичното разнообразие и природата като цяло. Има и голяма икономическа и културна стойност за страната и за местните общности. За да се осигури бъдещето на тигъра, е необходимо да се увеличат неговите местообитания в световен мащаб.

Инициативата за повторно въвеждане на вида в Казахстан е чудесен пример за сътрудничество между правителства, природозащитни организации и местни общности в областта на опазването на дивата природа.


Прочетете още:
 
© Stichting Leeuw
Тигрите в дивата природа на Казахстан са изчезнали преди цели 70 години.