Какво би искал/а да потърсиш?

Български проект за дунавските есетри е отличен от международна конвенция за опазване на видовете

В България се попълва липсващата информацията за миграцията на дунавските есетри.

Изследването и възстановяването на есетровите риби в България, извършвано от WWF, е отличено за проект на месеца от международната Конвенция за опазване на мигриращите биологични видове от диви животни (CMS), която обединява и оценява работата по опазване на земните, морските и въздушните мигриращи биологични видове в целия свят.

Есетровите риби са едни от най-старите видове, обитаващи Дунав. Те мигрират от Черно море, за да хвърлят хайвера си в сладки води. Много от есетровите видове са застрашени и техните популации драстично намаляват в цял свят. Свръхексплоатация, загуба на местообитания и фрагментация, и нарушаването на миграционните маршрути са най-сериозните заплахи за есетрови риби.

Според Световната организация за опазване на есетрите, Дунав е единствената речна система в Европа в състояние да защити намаляващите запаси на есетрови риби. Спадът на популациите на  дунавските есетри е ясно документиран от бързото намаляване на улова през последните десетилетия и всяко забавяне на действията е много пагубно за тяхното оцеляване: в България годишният улов е спаднал от 63,5 тона през 1940 г. до 25,3 тона през 1995-2002 г.; в Румъния от около 1144 тона през 1940 г. до по-малко от 8 тона през 1995 г.

Пет от шестте вида дунавски есетрови риби са със статус "критично застрашени". Само чигата (Acipenser ruthenus) е оценен като уязвим.

От съществено значение е да се приложат мерки за опазване и ефикасно наблюдение на есетровите риби. Но информацията за есетровите популации в Дунав, за хвърлянето на хайвера им и за местата за презимуването не е систематизирана и не е на разположение поради много разпокъсания мониторинг, припомнят от CMS.

Програмата на CMS за малки грантове подпомага проект за опазването на есетровите риби в долната част на басейна на река Дунав. Проектът има за цел да приложи цялостна маркировка и система за наблюдение на миграцията и зарибяването на есетрови риби, за да бъдат премахнати гореспоменатите пропуски в знанията за есетрите. Проектът се осъществява от Дунавско- Карпатската програма на WWF в България, в сътрудничество с българското Министерство на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по рибарство към Министерството на земеделието и храните.

Проектът ще допринесе за изпълнението на Националния план за действие за есетровите риби. WWF България вече изпълнява дейности в този контекст, включително и теренни проучвания на есетрови местообитания, идентифициране на люпилни площадки за есетри по протежението на българския Дунав, укрепване на есетровите популации чрез зарибяване с есетрови риби с дунавски произход , подготовка на тристранни мерки за управление (между България - Румъния - Сърбия), както и работа в мрежа на заинтересованите страни.

Стоян Михов, консервационен мениджър на WWF България, обяснява: "средствата от Програмата за малки проекти на CMS ще позволят допълнително събиране на данни и ефективно маркиране на есетрови риби за зарибяване. Бъдещите действия ще се съсредоточат върху изпълнението на цялостна система за маркиране, като се маркират най-малко 50 000 млади есетрови риби. Те ще бъдат освободени в реката и след това наблюдавани и изследвани. Освобождаването на маркирани есетрови риби не само ще допринесе за укрепване на твърде намалелите популации в дивата природа, но също така ще се гарантира качеството на бъдещите програми за зарибяване, защото произходът на индивидите, избрани за размножаване ще се следи лесно и ще бъде избегнато близкородственото кръстосване".

Всички данни за проекта, включително за маркиране и мониторинга на резултатите, ще бъдат представени на сайта на WWF.